Webnoviny - Svet

Rozvojová pomoc pôjde údajne iba do 10 krajín

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko pravdepodobne zúži počet krajín, kam ide rozvojová pomoc, z 19 na desať. Je to pre škrty v rozpočte. Zatiaľ je to však len návrh, ešte sú otvorené aj ďalšie možnosti. „Ministerstvo zahraničných vecí je jedno z ministerstiev, ktoré je v rozpočte v mínuse oproti roku 2009. Dosť výrazne sa to dotklo práve rozvojovej pomoci, kde máme pridelených 3,2 milióna eur, kým predchádzajúce roky to bolo takmer šesť,“ povedal pre agentúru SITA minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Na návrh štátneho rozpočtu sa zniesla aj kritika mimovládnych rozvojových organizácií. Lajčák s nimi súhlasil. „Ja som sa zaviazal sám pred sebou aj pred našou verejnosťou, že budeme hľadať vnútorné rezervy, aby sme udržali rozvojovú pomoc minimálne na úrovni roka 2009,“ sľúbil.

„Zúžili sme počet krajín z 19 na 10, lebo chceme, aby tie naše projekty boli viditeľnejšie, trošku komplexnejšie. Veľmi úzko komunikujeme s tými našimi partnermi, ktorí majú záujem byť poskytovateľom rozvojovej pomoci,“ povedal minister. Slovensko sa bude ďalej zameriavať najmä na Balkán a východné partnerstvo. Prioritnými krajinami zostanú Srbsko, Keňa a Afganistan, projektovými krajinami by mali byť Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina, Sudán a Etiópia.

„Momentálne pre nás vyplynula nová úloha vo vzťahu k rozvojovej pomoci, a to sú záväzky v rámci kodanskej konferencie o klimatických zmenách. Po tri roky minimálne milión eur ročne. To sú všetko nové momenty, s ktorými sa vysporiadavame. Rozvojová pomoc má svoju veľkú váhu na zozname rozvojových priorít,“ tvrdí Lajčák. Milión pôjde každý rok na zelené projekty práve z položky rozvojová pomoc. Vyčlenia však aj samostatnú kapitolu v rozpočte, z ktorej pôjdu po tri milióny v rokoch 2011 a 2012.

„Rozvojová pomoc je z nášho pohľadu jedna z našich priorít. Je to vec, ktorá má veľmi silný politický a možno ešte silnejší etický a morálny rozmer,“ tvrdí Lajčák. Ešte do minulého roku aj Slovensko pomoc dostávalo, od tohto roku je už výlučne donorom. „Vážime si pomoc, ktorú sme dostávali, keď sme potrebovali a považujeme to za absolútne normálne. Samozrejme, je potrebné, aby sme pomoc poskytovali aj my. Som rád, že táto filozofia má podporu aj vo vláde, aj v parlamente. Rád by som videl širšiu debatu o tomto a viac porozumenia vo verejnosti,“ dodal minister s tým, že by v tejto oblasti mohli pomôcť aj médiá.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM