Webnoviny - Svet

RTVS má nového šéfa, Václav Mika si prevzal dekrét

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Nový generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika si prevzal krátko po 16:00 menovací dekrét do funkcie šéfa verejnoprávneho média z rúk podpredsedníčky Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD).

Päťročné funkčné obdobie začne Mikovi plynúť vo štvrtok 2. augusta.

Predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) poprial Mikovi, aby sa mu podarilo naplniť projekt rozvoja a riadenia RTVS, s ktorým kandidoval.

Mika poďakoval za dôveru a konštatoval, že chce naplniť očakávania poslucháčov a divákov verejnoprávneho médiá, ktoré má podľa neho nezastupiteľné miesto v mediálnom priestore na Slovensku.

Obrazom: Nový šéf RTVS Václav Mika dostal dekrét

Za Václava Miku hlasovalo 74 zákonodarcov, proti bolo 10 poslancov. Celkovo sa hlasovania zúčastnilo 87 poslancov, z toho 8 hlasov bolo neplatných.

Mikov hlavný medializovaný protikandidát Jaroslav Rezník získal od poslancov dva hlasy.

O jeden hlas viac ako Rezník – tri hlasy, dostal vo voľbe kandidát Iľja Ruppeldt. Jeden hlas dali poslanci Pavlovi Jaczovi.

Ako v reakcii na výsledok voľby povedal pre agentúru SITA Jaroslav Rezník, Václavovi Mikovi srdečne blahoželá k zvoleniu do funkcie generálneho riaditeľa RTVS.

Zaželal mu veľa úspechov v jeho práci. Rezník podľa vlastných slov ostáva na poste generálneho riaditeľa TASR, o účasti v manažérskom tíme Václava Miku s Mikom nehovoril.

Obrazom: Tajná voľba šéfa RTVS

Väčšia časť opozície nevolila

Ešte pred tajnou voľbou parlamentné kluby KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS oznámili, že sa voľby nezúčastnia.

„Ide o politickú frašku s cieľom mocensky ovládnuť verejnoprávne médiá, pričom s veľkou pravdepodobnosťou ide o nezákonný postup,“ uviedol pre agentúru SITA poslanec za SaS a exminister kultúry Daniel Krajcer.

Poslanci hnutia OĽaNO sa k opozícii nepridali a hlasovali v tajnej voľbe. Ako uviedol líder hnutia, urobili tak z „úcty voči 11 kandidátom“.

Riaditeľ RTVS by nemal byť podľa lídra Obyčajných ľudí Matoviča politický nominant.

„My sa na voľbe zúčastníme, hoci s vaším spôsobom odvolania pani Zemkovej nesúhlasíme,“ odkázal Matovič poslancom za vládny Smer-SD.

Predseda mediálneho výboru parlamentu Dušan Jarjabek (Smer-SD) reagoval na Matoviča, že fraškou je zákon o RTVS, ktorý schválila predchádzajúca vládna koalícia. Podľa Matoviča na tento moment pri schvaľovaní platného zákona o RTVS upozorňoval a nehlasoval zaň.

Smer volil podľa svojho svedomia

Vládny Smer sa bráni, že hlasoval vo voľbe nového generálneho riaditeľa bez straníckej direktívy. Tvrdí to predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek.

Fakt, že medializovaný ďalší favorit na šéfa RTVS Jaroslav Rezník získal dva hlasy a o jeden hlas viac ako Rezník dostal kandidát Iľja Ruppeldt, zhodnotil pre agentúru SITA Jarjabek slovami – „na tom je vidieť, že aj Smer volil podľa svojho vedomia a svedomia. Neprišiel skutočne žiadny sekernícky príkaz, tak ako to často bolo proklamované – voľte tohto, alebo tohto, alebo tohto“.

Na sedení poslaneckého klubu strany Smer-SD sa „čosi povedalo, isté argumenty, protiargumenty a vznikol z toho takýto výsledok“, dodal Jarjabek. „Pán generálny riaditeľ rozhlasu a televízie je zvolený, treba mu zagratulovať,“ konštatoval ďalej.

Vznikne chaos, tvrdí poslanec Procházka

Zvolením nového šéfa rozhlasu a televízie pred rozhodnutím ústavného súdu o sťažnosti exriaditeľky Miloslavy Zemkovej sa parlament podľa poslanca za KDH Radoslava Procházku vystavuje riziku vzniku chaosu o tom, kto je právoplatným riaditeľom RTVS.

„(…) Bolo dôvodné, rozumné a správne nevoliť, až kým nerozhodne ústavný súd o tom, či riaditeľka RTVS pani Zemková je alebo nie je právoplatne odvolaná z funkcie,“ vysvetlil Procházka.

Procházka zároveň podotkol, že ak by išiel voliť, hlasoval by pravdepodobne za Václava Miku.

„Smer-SD si zvolil generálneho riaditeľa, ktorého si prial. My sme sa na voľbe nezúčastnili, lebo sme považovali odvolanie Miloslavy Zemkovej za nezákonné (…),“ konštatoval poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár si myslí, že bojkotom voľby opozícia, s výnimkou OĽaNO, urobila to najlepšie, čo mohla. Mika podľa Bugára teraz môže dokázať, že vie využiť svoje manažérske schopnosti v prospech RTVS.

„Pána Miku poznám z inej televízie, viem čo tam robil. Myslím si, že ak využije svoje schopnosti aj v RTVS, tak má šancu zlepšiť vyhliadky RTVS,“ dodal. Tiež mu fandí, aby mu vydržalo odhodlanie nenechať sa ovplyvňovať politikmi.

Václav Mika bol jedným z relevantných kandidátov na nového šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), uviedol pre agentúru SITA v reakcii na dnešné Mikovo zvolenie parlamentom za generálneho riaditeľa RTVS hovorca Ministerstva kultúry (MK) SR Jozef Bednár.

„Je to nespochybniteľný odborník. Minister kultúry mu drží palce a verí, že bude na svojej pozícii úspešnejší ako jeho predchodcovia,“ dodal Bednár v stanovisku pre agentúru SITA.

Čo navrhuje Václav Mika?

Václav Mika verí v potenciál verejnoprávnych médií na Slovensku, sú nezastupiteľné.

Mika by v prípade výhry v konkurze na šéfa RTVS riešil stratu divákov Slovenskej televízie.

Vývoj počúvanosti v Slovenskom rozhlase je podľa neho dobrý, zásadne by tu situáciu nemenil.

Snažil by sa o pokračovanie profilácie okruhov SRo s cieľom osloviť viac poslucháčov. Viac by sa venoval regionálnemu vysielaniu.

V 35-stranovom projekte rozvoja a riadenia RTVS s názvom “Bez bariér“ sa venuje práve odstraňovaniu bariér, ktoré sú podľa neho aj vnútri RTVS, nereflektuje sa napríklad tvorivý potenciál.

V STV sa na programe podľa Miku odrazilo dramatické šetrenie a veľa repríz. Preformátoval by spravodajstvo, ale nezbavoval by sa v ňom profesionálov, tí sa totiž ťažko hľadajú. Priniesol by vlastný seriál, zameral sa na vlastnú tvorbu. Plánuje intenzívnu spoluprácu s Českou televíziou, ktorej šéfuje jeho bývalý kolega Petr Dvořák (exriaditeľ Novy).

Je za multikanálovú stratégiu rozvoja televíznej časti RTVS. Dvojka podľa neho má plniť službu verejnosti, vysielať pre záujmové skupiny, menšiny, náročného diváka. Na športovú Trojku nie sú peniaze – uvedomuje si to, no zároveň tvrdí, že šport deformuje program na Jednotke a Dvojke.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM