Webnoviny - Svet

RTVS zatiaľ nikto nechce šéfovať, poslanci čakajú

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Do voľby generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa zatiaľ nikto neprihlásil, svoju účasť predbežne avizovali Václav Mika a Jaroslav Rezník.

Agentúre SITA to dnes potvrdili z Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá. Parlamentný mediálny výbor prijíma prihlášky ešte týždeň a očakáva, že najviac prihlášok príde posledné dva dni.

Podrobnosti o konkurze zverejnili v úvode webstránky parlamentu, a tiež na webe RTVS..

Z najviac medializovaných mien možných nástupcov odvolanej šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej zvažujú účasť vo voľbe bývalý generálny riaditeľ TV Markíza Václav Mika a generálny riaditeľ Tlačovej agentúry SR a exšéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník. Vyplýva to z vyjadrení, ktoré v piatok 6. júla poskytli agentúre SITA.

Opozičná časť Výboru NR SR pre médiá a kultúru tvrdí, že odvolanie generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej nebolo v súlade so zákonom. Vníma ho ako frašku a preto členovia mediálneho výboru z opozičných parlamentných strán budú síce prítomní počas rokovania venovaného voľbe, ale pri hlasovaní odídu.

Do zvolenia nového generálneho riaditeľa RTVS vedú verejnoprávne médium ekonomická riaditeľka RTVS Daniela Vašinová a poradca generálnej riaditeľky RTVS pre strategické a investičné projekty Peter Ondro.

Miloslavu Zemkovú 26. júna po necelom roku a pol vo funkcii prvej generálnej riaditeľky spojeného verejnoprávneho média odvolala Národná rada SR. Za jej odvolanie sa v tajnom hlasovaní vyjadrilo 82 z 85 prítomných poslancov, dvaja boli proti a jeden sa zdržal.

Miloslava Zemková si prevzala uznesenie NR SR o odvolaní v deň odvolania, teda v utorok 26. júna. „Vzápätí podala sťažnosť na Ústavný súd SR pre nezákonnosť odvolania,“ informoval SITA hovorca RTVS Richard Šümeghy. Dodal, že výpoveď z pracovného pomeru bude musieť Miloslave Zemkovej dať nový generálny riaditeľ RTVS.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM