Webnoviny - Svet

Rumunská vláda proti deficitu zvýšením DPH

WEBNOVINY.SK

Emil Boc Foto: SITA/APBUKUREŠŤ 26. júna (WEBNOVINY) – Rumunská vláda sa rozhodla zvýšiť daň z pridanej hodnoty z terajších 19 na 24 percent v snahe obmedziť deficit verejných financií a splniť tak podmienky pre získanie pôžičky od Medzinárodného menového fondu (MMF). V sobotu to oznámil premiér Emil Boc, podľa ktorého toto opatrenie zabezpečí „pokračovanie dohody“ s MMF. Najnovší krok je odpoveďou na piatkové rozhodnutie rumunského ústavného súdu, ktoré znemožnilo plánované zníženie dôchodkov o 15 percent. Medzinárodný fond totiž v reakcii pozastavil vyplatenie ďalšej časti finančnej pomoci, ktorú Bukurešť potrebuje na prekonanie dôsledkov ekonomickej krízy.

„Vláda sa rozhodla zvýšiť DPH o päť percentuálnych bodov,“ oznámil Boc na sobotňajšej tlačovej konferencii. „Za týchto podmienok bude dohoda s MMF pokračovať,“ doplnil premiér s tým, že príslušná rada medzinárodného fondu by mala rozhodnúť o vyplatení ďalšej dávky už túto stredu. Zvýšenú DPH začnú vyberať od 1. júla a podľa ministra financií Sebastiana Vladesca by mala do konca roka priniesť do štátnej pokladne dodatočných 3,5 až 4 miliardy lei (820 až 940 miliónov eur). Rovná daň z príjmov zostane na úrovni 16 percent.

Premiér Boc ešte v piatok vyhlásil, že vzhľadom na rozhodnutie ústavného súdu vláda v spolupráci s MMF a Európskou komisiou pripraví „alternatívne opatrenia“. Zníženie dôchodkov o 15 percent malo byť súčasťou vládneho úsporného balíka, ktorý taktiež predpokladá 25-percentný pokles platov vo verejnom sektore.

Cieľom rumunskej vlády je obmedziť tohtoročný deficit štátneho rozpočtu na približne 6,8 percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Zníženie deficitu je podmienkou čerpania finančnej pomoci vo výške 20 miliárd eur, na ktorej sa Rumunsko pred rokom dohodlo s MMF, Európskou komisiou a ďalšími finančnými inštitúciami.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM