Rastislav Búgel Zo zahraničia

Rusi majú PROBLÉM: Ich BMW a Porsche sa VYPNE motor a je koniec! Čo je za tým?

Auto "zhasne" a už viac nenaštartuje. Stovky Rusov majú problémy s Porsche a BMW. Odhalili, čo to spôsobuje.

Ilustračný obrázok k článku Rusi majú PROBLÉM: Ich BMW a Porsche sa VYPNE motor a je koniec! Čo je za tým?
Zdroj: Unsplash.com

Majitelia áut značiek Porsche a BMW v Rusku sa stretávajú s nečakanými problémami. Ako informuje The Moscow Times, podarilo sa zistiť, čo je za tým.

Za nečakané problémy môžu rušičky dronov!

S odvolaním sa na servisné strediská tvrdí, že rušičky dronov zasahujú do fungovania továrenských satelitných systémov ochrany proti krádežiam.

Ktorých áut sa to dotklo?

Rušičky spôsobujú, že autá týchto značiek sa nedajú naštartovať, počas jazdy im zhasne motor alebo sa ich systém jednoducho zablokuje. „Spoločnosť Porsche Russia problém potvrdila, ale predajcovia BMW sa k nemu zatiaľ nevyjadrili,“ uvádza server.

Problémy sa týkajú hlavne modelov Porsche Macan a Cayenne vyrobených medzi rokmi 2016 až 2018. „Postihnuté však boli aj všetky modely Porsche z rokov 2013 až 2019: modely 911, Panamera, Cayenne, Macan, Boxster a Cayman radu 718, ako aj luxusný model 918 Spyder,“ dodal portál.

Rovnaké problémy navyše hlásia aj majitelia modelov od BMW. Ide o autá vybavené systémom ConnectedDrive. Spoločným znakom všetkých zasiahnutých áut je prítomnosť satelitného bezpečnostného systému.

Zapĺňajú servisy

Majitelia sa sťažujú, že im autá „zdochnú“ a potrebujú odťahovú službu. Podľa majiteľa auta Porsche a zároveň majiteľa autoservisu v meste Perm problém trvá už vyše mesiaca. Počas tohto obdobia ho s rovnakým problémom kontaktovalo 5 majiteľov Porsche Cayenne. Andrej Kuzin, vedúci autoservisu Fit Service, dodáva, že tiež evidujú rovnaké problémy a riešia ich preprogramovaním systému auta.

„Autoservisy uviedli, že rušičky spôsobujú, že riadiaca jednotka auta prijíma skreslený alebo „cudzí“ signál. Auto si „myslí“, že je ukradnuté, a automaticky znehybní motor. Porsche má vo vnútri motora nainštalovanú eSIM kartu, ktorá v prípade straty spojenia dokáže spustiť bezpečnostný scenár, dokonca aj vypnúť motor,“ uvádza The Moscow Times.

Jednému z majiteľov Porsche Macan sa auto vyplo v centre mesta. Za odťah zaplatil 32-tisíc rubľov (360 eur) a za preprogramovanie auta ďalších 28-tisíc (315 eur).

Trh zareagoval

Ruský trh už reaguje a ponúka viaceré riešenia problému. Za všetky si ale majitelia prémiových značiek musia zaplatiť. Najdrahším je nahratie firmvéru do riadiacej jednotky auta, ktorý zablokuje satelitný bezpečnostný systém. A cena? 150-tisíc rubľov (takmer 1 700 eur). Lacnejším riešením je odpojenie celého systému zabraňujúcemu krádežiam za 20– až 30-tisíc rubľov (225 až 338 eur).

Server dodáva, že prvá vlna hlásených problémov bola zaznamenaná začiatkom vlaňajšieho decembra a išlo skôr o ojedinelé prípady. Teraz je to ale čoraz častejšie, servisy plnia nahnevaní majitelia áut Porsche a BMW a z krajiny sú hlásené desiatky áut, ktoré z ničoho nič prestali fungovať.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM