Rusi na úvod víťazne nad Lotyšskom

Foto: SITAVANCOUVER 17. februára (WEBNOVINY) – Po Kanade vstúpil úspešne do hokejového turnaja na XXI. zimných olympijských hrách vo Vancouveri aj druhý obrovský favorit. V utorňajšom večernom stretnutí B-skupiny zvíťazili Rusi bez väčších problémov nad Lotyšskom jednoznačne 8:2 a potvrdili predolympijské prognózy, že s nim treba jednoznačne počítať v boji o zlato. „Zborná“, ktorá priviezla do Britskej Kolumbie svoj absolútne najsilnejší výber, potešila fanúšikov v hale Canada Hockey Place množstvom pekných kombinačných akcií a gólov. Dvoma presnými zásahmi sa do turnaja uviedla momentálne najväčšia ruská hviezda Alexander Ovečkin, rovnako dva góly zaznamenal Danis Zaripov. Okrem Ruska a Lotyšska sú v B-skupine aj Slovensko a Česko, ktorí svoj vzájomný duel odohrajú v stredu 17. februára o 21.00 h miestneho času (na Slovensku je o hodinu viac).

Výsledok:
B-skupina:
Rusko – Lotyšsko 8:2 (3:0, 1:0, 4:2)
Góly: 3. Zaripov (Fiodorov,, Nikulin), 8. Radulov (Fiodorov, Kalinin), 20. Ovečkin (Siomin), 39. Malkin (Afinogenov, Kovaľčuk), 41. Ovečkin (Daciuk), 42. Zaripov (Zinoviev), 44. Kovaľčuk (Malkin, Ťutin), 59. Morozov (A. Markov) – 41. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 44. Ankipans (Sprukts, Karsums).
Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: LaRue (USA), Vinnerborg (Švéd.) – Feola (USA), Sharrers (Kan.), 18 000 divákov
Zostavy:
Rusko: Nabokov – Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin – Afinogenov, Malkin, Kovaľčuk – Siomin, Daciuk, Ovečkin – Morozov, Zaripov, Zinoviev – Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov
Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Lavinš, Galvinš, K. Redlihs, Skrastinš, Bartulis, Sotnieks – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – Karsums, Sprukts, Ankipans – Širokovs, Darzinš, M. Redlihs – Daugavinš, Berzinš, Meija

Lotyši síce na úvod prečkali oslabenie, krátko po návrate vylúčeného Rekisa však otvoril skóre Zaripov. Skvelí ruskí korčuliari si v úvodnej tretine robili na ľade čo chceli a za svoju aktivitu boli odmenení aj ďalšími gólmi. V 8. min prestrelil Masalskisa po Fiodorovej prihrávke Radulov a keď v poslednej minúte prvej časti obral Siomin o puk váhajúceho Galvinša a naservíroval ho Ovečkinovi, „zborná“ viedla už o tri góly. V druhej dvadsaťminútovke Rusi stiahli nohu z plynu, outsidera viackrát podržal Masalskis. Napriek tomu favorit zvýšil svoj náskok – po delovke Kovaľčuka v 39. min pohodlne dorazil do prázdnej bránky Malkin. Už po niekoľkých sekundách tretej tretiny dokázal znížiť Vasiljevs, no to nemal robiť, lebo inkasovaný gól Rusov vyburcoval k oveľa väčšej aktivite. Už o ďalších 26 sekundách pridal svoj druhý presný zásah v zápase Ovečkin, o ďalšiu polminútu sa presadil aj Zaripov, ktorý dosiahol rovnako druhý gól. V 44. min presne namieril aj Kovaľčuk a bolo 7:1. V rovnakej minúte prestrelil delovkou Nabokova Ankipans, aby v samom závere doklepol puk do bránky kapitán Rusov Morozov a upravil na konečných 8:2.