Webnoviny - Svet

Rusi nás majú plné zuby, hovorí futbalový obranca Ďurica

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Slovenskí futbalisti si brúsia zuby na Rusov

Zápas s Rusmi bude podľa brankára Muchu o taktike

Trénerovi Weissovi nebude chýbať proti Rusku Guédé ani Šebo BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Hoci 29-ročný obranca futbalového klubu Lokomotiv Moskva Ján Ďurica v ostatnom období pre zranenú pätu pauzoval v ruskej lige, v nominácii hlavného trénera A-tímu SR Vladimíra Weissa st. na záverečný dvojsúboj o postup na ME 2012 s Ruskom (v piatok 7. októbra o 20.15 h v Žiline) a Macedónskom (v utorok 11. októbra od 19.45 h SELČ v Skopje) nemôže chýbať.

„Jana poznám veľmi dobre. Je to veľký srdciar, ktorého treba pred takýmto prestížnym zápasom, aký nás v piatok čaká v Žiline, brzdiť. Jeho veľkou výhodou je, že z nominovaných hráčov najdlhšie pôsobí v Rusku. Futbalistov z tejto krajiny a ich najvyššiu súťaž veľmi dobre pozná. Mal zranenú pätu, ale už je v podstate v poriadku a je pripravený v piatok v Žiline hrať,“ reagoval Vladimír Weiss na informáciu o avizovanej absencii rodáka z Dunajskej Stredy v žilinskom súboji o postup na budúcoročný šampionát starého kontinentu v Poľsku a na Ukrajine.

„Po návrate z reprezentačnej akcie som sa v klube zranil. Zapálila sa mi nejaká šľacha v päte a desať dní som si od futbalu musel oddýchnuť,“ vysvetlil 50-násobný slovenský reprezentant J. Ďurica dôvod svojej absencie v ruskej lige.

„Počas nútenej prestávky som sa pripravoval individuálne. Prišiel som na zraz, lebo som už v poriadku,“ pokračoval bývalý hráč Dunajskej Stredy, Artmedie Bratislava, Saturnu Moskovská oblasť a Hannoveru, ktorý sa pod Dubňom postaví zoči-voči svojim klubovým spoluhráčom ako súper. „Bude to pre mňa špecifický zápas, lebo už dlho pôsobím v Rusku. Proti všetkým hráčom, ktorých poznám, budem hrať – a na zápas sa teším,“ reagoval účastník MS 2010 v Juhoafrickej republike na otázku agentúry SITA.

„Musíme hrať útočne a tvrdo, lebo Rusi budú v útoku veľmi nebezpeční. Verím, že tréner Weiss, ktorý v Rusku pôsobil, zvolí takú taktiku, ktorá nám prinesie úspech. Počas celého zápasu bude potrebné byť vysoko koncentrovaní na hru. Za Slovensko musí nastúpiť jedenásť veľkých bojovníkov, ktorí dokážu s Rusmi držať krok celý zápas,“ našiel povestný bojovník a dôrazný stopér moskovského Lokomotivu recept na úspešné zvládnutie najbližšieho kvalifikačného duelu s aktuálnym lídrom kvalifikačnej B-skupiny.

Rusi cítia, že sú favoritmi

„My aj oni samozrejme vedia, že je tu obrovská šanca dostať sa na majstrovstvá Európy. V poslednom čase som dosť veľa komunikoval v ruskými médiami. Všetci chceli vedieť, čo je v našom futbale nové, v akej atmosfére sa chystáme na súboj s nimi. Vždy som im zdôraznil, že ja sa na zápas s nimi teším,“ zdôraznil Ján Ďurica. Podľa slovenského legionára v službách moskovského Lokomotivu Rusi cítia, že sú favoritmi najbližšieho vzájomného merania síl. „Vôbec sa nás neboja. Ako hráči, tak aj tréneri v médiách tvrdia, že Slováci už nemajú také silné mužstvo ako na začiatku tejto kvalifikácie. Tvrdia, že cez nás prejdú. Dúfam, že tieto ich názory počas žilinského súboja kvalitným a koncentrovaným výkonom vyvrátime a konečný výsledok ich presvedčí o našej futbalovej kvalite,“ zdôraznil Ján Ďurica.

„Oni otvorene hovoria, že nás majú plné zuby. Chcú nám vrátiť prehru z Moskvy, sú sebavedomí. Napokon, tak ich poznám. Sledujem ruskú ligu. Z našej reprezentácie som v Rusku najdlhšie. Tamojších futbalistov veľmi dobre poznám,“ pripomenul rodák z Dunajskej Stredy a pokračoval: „Viacerí z reprezentácie vieme, čo od nich môžeme čakať. Hubočan hrá pravidelne v Zenite Petrohrad, Kornel Saláta v Rostove. Rado Zabavník hral v Rusku, Martin Škrtel tiež. Ak bude hrať Rado Zábavník, bude to čisto ruská obrana.“

Ján Ďurica práve možnosť postaviť obranný val z hráčov, majúcich skúsenosti z ruskej ligy, považuje za veľkú výhodu Slovenska. „Je samozrejme dobre, keď o súperovi vieme viac ako menej. Každá informácia navyše, ktorú má tréner alebo hráči, je predsa užitočná a môže nám pomôcť určiť správnu taktiku,“ pripomenul stopér slovenskej reprezentácie, ktorý priznal, že v šatni moskovského Lokomotivu neboli v súvislosti s týmto dôležitým kvalifikačným súbojom žiadne kamarátske a kolegiálne podpichovačky. Pre každého z nich je to mimoriadne vážny duel. „Z môjho mužstva sú tam traja reprezentanti. Rozchádzali sme sa hrať za národné tímy a vôbec sme sa navzájom nepodpichovali. Oni si uvedomujú fakt, že my máme svoju silu, lenže sú sebavedomí a veria, že nám prehru 0:1 z Moskvy v Žiline vrátia,“ dodal Ján Ďurica.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM