VOCH Zo zahraničia

Rusi odleteli nakrúcať prvý hraný film vo vesmíre: Filmári úspešne pristáli! FOTO

Ruská kozmická loď Sojuz MS-19, ktorej posádka vytvorí na obežnej dráhe Zeme historicky prvý celovečerný film, sa v utorok popoludní pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Ilustračný obrázok k článku Rusi odleteli nakrúcať prvý hraný film vo vesmíre: Filmári úspešne pristáli! FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Raketa odštartovala k ISS z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane v utorok o 11.55 h moskovského času (10.55 h SELČ). Na palube kozmickej lode boli ruský kozmonaut Anton Škaplerov, herečka Julia Peresiľdová a režisér Klim Šipenko.

Sojuz sa spojil s modulom Rassvet v ruskom segmente ISS. Posádka ISS teraz musí skontrolovať vzduchotesnosť pripájacieho zariadenia a vyrovnať tlak medzi kozmickou loďou a ISS. Až následne bude posádke Sojuzu umožnené prejsť do priestorov stanice, informovala agentúra TASS.

Dvojica má natočiť film

Sojuzu sa s ISS nepodarilo spojiť pomocou automatického navigačného systému Kurs a preto musel byť použitý manuálny dokovací systém TORU.

Peresiľdová a Šipenko sa na let pripravovali od mája v ruskom stredisku na prípravu kozmonautov. Absolvovali technickú, fyzickú i mentálnu prípravu, píše TASS.

Dvojica má na palube natočiť film s názvom „Výzva“ o zdravotníčke, ktorú dopravia na vesmírnu stanicu, aby zachránila člena posádky so zlyhaním srdca.

Zdroj: Facebook

Návrat herečky s režisérom

Herečka a režisér na palube ISS zostanú 12 dní a na Zem sa vrátia kozmickou loďou Sojuz MC-18 v nedeľu 17. októbra spolu s kozmonautom Olegom Novickym. Ten na ISS doletel v apríli tohto roka, a to práve na lodi MC-18.

Spolu s ním sú v súčasnosti na palube ISS aj jeho krajan Piotr Dubrov a americký astronaut Mark Vande Hei.

Pozrite si na FOTKÁCH štart kozmickej lode, ktorá dopravila na ISS dvoch vesmírnych turistov.

Štart kozmickej lode, ktorá dopravila na ISS dvoch vesmírnych turistov
8
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM