Webnoviny - Svet

Rusi opäť uvažujú o celoeurópskej súťaži

WEBNOVINY.SK

ŠTOKHOLM 16. októbra (WEBNOVINY) – Po piatich mesiacoch sa opäť objavili úvahy o vytvorení spoločnej celoeurópskej hokejovej súťaže, ktorá by mohla byť konkurenciou zámorskej NHL. Ako informujú hokej.cz a hockeyweb.de s odvolaním sa na švédsky Aftonbladet, na poslednom kongrese IIHF v Tunise mal šéf ruskej Kontinentálnej hokejovej ligy Alexander Medvedev zástupcom Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) predstaviť projekt celoeurópskej súťaže s pracovným názvom „Spojená hokejová Európa“. Podrobnosti o súťaži zatiaľ nie sú známe. Podľa pracovného návrhu by mohla mať súťaž 56 účastníkov a tri konferencie – východnú, nordickú a stredoeurópsku. Vo východnej by hrali tímy z KHL, zostal by zachovaný súčasný model ruskej súťaže, do ktorej by mohol ešte pribudnúť zástupca Ukrajiny. V nordickej by sa predstavili tímy zo Švédska, Fínska, prípadne z Dánska a Nórska. V centrálnej konferencii by mali účinkovať kluby z Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Česka a Slovenska. V týchto dvoch konferenciách by bolo po šestnásť mužstiev. Víťazi jednotlivých konferencií by potom hrali o klubového majstra Európy. K myšlienkam o novej ligovej súťaži viedol predstaviteľov klubov úspech KHL, ktorá začala konkurovať NHL. Najmä švédske mužstvá chcú zvýšiť svoju atraktivitu i obchodné aktíva, ruská strana sa zasa snaží o rozšírenie súťaže do ďalších krajín.

Snahu zvýšiť úroveň európskeho hokeja prejavila aj Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). V poslednej sezóne obnovila projekt Ligy majstrov, v ktorej zatiaľ hrali tímy zo siedmich krajín. V novom ročníku sa tento počet mal rozšíriť, aj hokej však zasiahla ekonomická kríza a IIHF napokon projekt na rok prerušila.

Nová celoeurópska súťaž by sa mohla hrať od sezóny 2011/12. V súvislosti s týmto projektom sú však mnohí funkcionári skeptickí. „Myslím si, že zatiaľ je veľmi ťažké vzhľadom na súčasné ekonomické podmienky pripraviť tento projekt. Možno to však v priebehu niekoľkých rokov bude reálne,“ uviedol pre Aftonbladet šéf Švédskej hokejovej federácie Christian Englund.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM