Rusi priamo do štvrťfinále, Slováci s Nórskom

Tomáš Plekanec vyrovnáva na 1:1 Foto: AP VANCOUVER 21. februára (WEBNOVINY) – Súperom slovenskej hokejovej reprezentácie v utorňajšom súboji o postup do štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouveri bude naisto Nórsko. Rozhodla o tom nedeľňajšia výhra Ruska nad Českom 4:2, po ktorej obsadilo Slovensko v tabuľke B-skupiny 3. miesto. Rusi si vďaka triumfu nad Čechmi zabezpečili priamy postup do štvrťfinále, zverenci Vladimíra Růžičku si na svojho súpera ešte budú musieť počkať.

Výsledok:

B-skupina:

Rusko – Česko 4:2 (1:1, 1:0, 2:1) Góly: 16. Malkin (Daciuk, Ovečkin), 35. Viktor Kozlov (Radulov, S. Fiodorov), 42. Malkin (Siomin, Ťutin), 60. Daciuk (Malkin, Ovečkin) – 20. Plekanec (Eliáš, T. Kaberle), 55. M. Michálek (Židlický, Blaťák) Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: O´Halloran (USA), Pellerin (Kan.) – Feola (USA), Morin (Kan.)

Zostavy: Rusko: Nabokov – Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin – Afinogenov, Daciuk, Kovalčuk – Siomin, Malkin, Ovečkin – Morozov, Zinovjev, Zaripov – Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov Česko: Vokoun – R. Polák, Hejda, Z. Michálek, T. Kaberle, Židlický, Kuba, Kubina, Blaťák – Havlát, Plekanec, Eliáš – Jágr, Červenka, Čajánek – Erat, Krejčí, Fleischmann – M. Michálek, Vašíček, Rolinek

Rusi začali po prehre so Slovenskom proti Čechom očakávaným náporom. V 16. minúte ich snahu korunoval Malkin pri vylúčení Jágra, keď zborná využila mohutný tlak pred bránkou. Vokoun síce zlikvidoval šance Gončara a Ovečkina, ale na Malkinovu strelu z pravého kruhu už nemal nárok. Česi však zabojovali a Plekanec pri presilovke z uhla trafil v 20. min k vzdialenejšie žŕdke – 1:1. V dobrom zápase si oba tímy vypracovali ďalšie šance. Aktivitou hýril najmä prvý ruský útok. V 35. min poslal Rusov do vedenia Viktor Kozlov, ktorého pred bránkou našiel ideálne Radulov. Čechom pomáhala nedisciplinovanosť súpera, presilovky však nedokázali využiť. Kľúčový moment nastal krátko po druhej prestávke. V stredovom kruhu čisto trafil Ovečkin telom Jágra, ktorý viezol puk, a z rýchleho brejku Malkin získal pre svoj tím dvojgólové vedenie. "Ak by som vedel, ako to dopadne, asi by som to riešil inak. Rozhodla moja chyba. Dúfam, že dostaneme ešte šancu Rusom prehru vrátiť,“ povedal po zápase pre ČT Jaromír Jágr. V 55. min z tlaku znížil Michálek, ale Česi už vyrovnať nedokázali. Skóre uzavrel v poslednej minúte Daciuk do prázdnej bránky.

Pozrite si „program a výsledky“. Pozrite si „tabuľky“ jednotlivých skupín.