Webnoviny - Svet

RUSKO-BIELORUSKO: Ropný spor sa podarilo urovnať

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/AP

MOSKVA 27. januára (WEBNOVINY) – Rusko a Bielorusko dosiahli dohodu o dodávkach ruskej ropy do Európy. V stredu o tom informoval ruský vicepremiér Igor Sečin s tým, že mesiac trvajúci spor medzi oboma krajinami je tak ukončený. „Dnes sme podpísali množstvo dokumentov,“ citovali Sečina ruské tlačové agentúry. Podľa vrcholného predstaviteľa Kremľa sa obe bývalé sovietske krajiny dohodli na dodávkach ruskej ropy do Bieloruska a systéme určovania jej cien. Rusko sa zároveň v spoločnej deklarácii zaviazalo, že nepreruší tranzit svojej ropy cez územie Bieloruska.

Sečin síce nechcel spresniť konkrétne detaily týkajúce sa dohodnutých taríf, vyhlásil však, že Rusko súhlasilo s „tvrdými“ podmienkami Bieloruska pre „špeciálne“ vzťahy medzi Minskom a Moskvou. „Pozícia Bieloruska bola pre nás veľmi tvrdá. Súhlasili sme s viacerými kompromismi, pretože si uvedomujeme špeciálne vzťahy s našou bratskou republikou a s bieloruským ľudom,“ vyhlásil ruský vicepremiér.

Spor medzi oboma krajinami vypukol v decembri a vystrašil predovšetkým Poľsko a Nemecko, ktoré sú priamo závislé od ruskej ropy prechádzajúcej cez územie Bieloruska.

SITA/AP/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM