Zo zahraničia

Rusko má podľa Ukrajiny chystať veľkú PROVOKÁCIU: Cieľom je opäť Záporožská elektráreň

Podľa ukrajinskej rozviedky Rusko chystá v jadrovej elektrárni v Záporoží "rozsiahlu provokáciu".

Ilustračný obrázok k článku Rusko má podľa Ukrajiny chystať veľkú PROVOKÁCIU: Cieľom je opäť Záporožská elektráreň
Zdroj: TASR/AP

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že ruská armáda pripravuje rozsiahlu provokáciu simulujúcu haváriu v Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES), aby zmarila očakávaný protiútok ukrajinskej armády.

Úder na území elektrárne

Jadrová elektráreň, ktorá sa nachádza v Ruskom okupovanej časti Záporožskej oblasti, je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe a počas vojny bol jej areál už niekoľkokrát ostreľovaný, z čoho sa navzájom obviňujú strany konfliktu, pripomenula agentúra Reuters citovaná agentúrou TASR.

Podľa ukrajinskej rozviedky by ruská armáda mohla svoj „úder“ zasadiť priamo na území jadrovej elektrárne, po ktorom by bol oznámený únik rádioaktívnych lá­tok.

„Cieľom tejto akcie je vyprovokovať medzinárodné spoločenstvo k podrobnému vyšetrovaniu, počas ktorého budú zastavené všetky boje,“ uviedla ukrajinská vojenská rozviedka vo svojej tlačovej správe.

Vzájomné obvinenia

Podľa ukrajinskej strany si chce Rusko takto vymôcť „vítanú prestávku“, ktorú využije na preskupenie svojich jednotiek.

Vo vyhlásení hlavnej správy vojenskej rozviedky (GUR) ukrajinského ministerstva obrany datovanej piatkom sa neuvádzajú žiadne dôkazy pre spomínané tvrdenia, upozornil Reuters.

Reuters v tejto súvislosti podotkol, že toto tvrdenie GUR sa podobá na vyhlásenia Moskvy, ktorá pravidelne bez dôkazov tvrdí, že Kyjev pripravuje provokácie s rôznymi nebezpečnými zbraňami alebo látkami, aby následne mohol Rusko obviniť z vojnových zločinov.

GUR tiež deklarovala, že Rusko zmarilo na piatok naplánované striedanie inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorí pôsobia priamo v ZAES. MAAE však o porušení dohôd neinformovala.

Posilňujú obranu

MAAE v e-mailovej odpovedi agentúre AP uviedla, že nemá k dispozícii žiadne okamžité vyjadrenie k týmto obvineniam. K tvrdeniam Ukrajiny sa nevyjadrili ani ruskí predstavitelia.

Minulý týždeň očití svedkovia uviedli, že ruská armáda posilňuje obranné pozície v ZAES a jej okolí pred predpokladaným protiútokom ukrajinskej armády, pripomenula agentúra Reuters.

Záporožská elektráreň patrí medzi 10 najväčších jadrových elektrární na svete. Nachádza sa v čiastočne okupovanej Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Jej šesť reaktorov je už niekoľko mesiacov odstavených. Elektráreň však na prevádzku kľúčových chladiacich systémov a ďalších bezpečnostných prvkov stále potrebuje elektrickú energiu i kvalifikovaný personál.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM