Ilustračný obrázok k článku Rusko vzkriesilo legendárny Moskvič: Sú to KÓPIE čínskych áut v bývalej automobilke Renault?
6
Galéria
Zdroj: KAMAZ

Rusko vzkriesilo legendárny Moskvič: Sú to KÓPIE čínskych áut v bývalej automobilke Renault?

Rusko zatiaľ veľa neprezradilo, no vieme, ako by mala nová pýcha vyzerať.

Magazín
Magazín

Rusko vzkriesilo legendárny Moskvič: Sú to KÓPIE čínskych áut v bývalej automobilke Renault?

Rusko zatiaľ veľa neprezradilo, no vieme, ako by mala nová pýcha vyzerať.

Ilustračný obrázok k článku Rusko vzkriesilo legendárny Moskvič: Sú to KÓPIE čínskych áut v bývalej automobilke Renault?
6
Galéria
Zdroj: KAMAZ

Niekoľko desiatok svetových firiem sa rozhodlo ukončiť či pozastaviť svoje aktivity v Rusku potom, čo sa začala vojna na Ukrajine. Urobila tak aj francúzska automobilka Renault.

Namiesto Renaultu Moskvič

Tá ešte v máji previedla svoju ruskú pobočku na mesto Moskva a svoj podiel 67,69 percenta v AvtoVAZ-e, ktorý vyrába automobily Lada, presunula ruskému výskumnému automobilovému inštitútu NAMI.

„Renault si necháva otvorenú možnosť návratu do Ruska,“ informovalo CNN.

No zdá sa, že Rusi zabuchli Francúzom dvere rovno pred nosom, a ohlásili návrat legendy sovietskej éry.

Kópie čínskych áut?

Mesto Moskva bude spolupracovať s ruskou spoločnosťou KAMAZ. No v tamojších médiách sa spomína i spolupráca s čínskou automobilkou JAC.

Ako informovali ruské noviny Vedomosti, pod značkou Moskvič sa „budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrábať autá čínskeho koncernu JAС.“

Prvých 600 automobilov bude tento rok zostavených z čínskych automobilových súprav, potvrdzuje to jeden zo zdrojov tamojších novín.

Ako bude vyzerať?

V bývalej francúzskej automobilke majú v pláne vyrobiť štyri crossovery a jeden sedan. Na ruských prospektoch nie sú autá Moskvič 2022–2023 nijako označené. „Je zrejmé, že automobilka ukazuje na čínske crossovery JAC JS4, JAC S7 a Sehol X6,“ opisuje portál autompv.ru. Stojí za zmienku, že Sehol X6 sa nedávno začal ponúkať na čínskom trhu.

KAMAZ však zahmlieva, ako presne budú vyzerať: „Nepotvrdzujeme, že prezentácia ukazuje skutočný budúci vzhľad automobilov. Toto je možný príklad toho, ako by autá mohli vyzerať.“ Tak či onak, prvé kusy sa majú zmontovať do konca roka 2022. Veľké zmeny asi očakávať nemožno.

Alebo je v Rusku možné všetko? Nechajme sa prekvapiť! „V roku 2023 spoločnosť vyrobí najmenej 50-tisíc automobilov a v roku 2024 to bude 100-tisíc modelov áut. Výstupný počet elektrických vozidiel Moskvič bude od 10 do 20-tisíc,“ opisuje smelé plány RusAutoNews.

Bude na smiech alebo zaujme?

Ako pripomína CNN, je všeobecne známe, že autá vyrábané v centrálne kontrolovaných ekonomikách Sovietskeho zväzu a jeho bývalých satelitných štátoch neboli známe svojou kvalitou. Napriek tomu našli fanúšikov za hranicami.

„Niektoré autá vyrobené v krajinách komunistického bloku, ako napríklad východonemecký Trabant, našli na západe kultových nasledovníkov,“ píše CNN a domnieva sa, že novinka môže ešte prekvapiť.

„Aj napriek tomu je možný obrat. Škoda, ktorá vznikla vo vtedajšom Československu ovládanom komunistami, prevzal po páde Sovietskeho zväzu koncern Volkswagen. A so sídlom v Českej republike sa stala jednou z najpopulárnejších a najziskovejších značiek skupiny VW Group,“ pripomína CNN.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Kúpili by ste si nový Moskvič?

áno 52.3%
nie 47.7%

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO: Legendárny Moskvič je späť! Ako bude vyzerať?
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín