Webnoviny - Svet

Ružinov naďalej v rozpočtovom provizóriu

WEBNOVINY.SK

Ružinov Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Bratislavský Ružinov zostáva aj naďalej v rozpočtovom provizóriu. Poslanci totiž ani dnes neodsúhlasili návrh rozpočtu na rok 2010. Podľa neho mala mestská časť hospodáriť v tomto roku s viac ako 30 miliónmi eur. Rozpočet však miestny parlament opäť, ako už na niekoľkých predchádzajúcich rokovaniach, „zmietol“ zo stola. Z celkového počtu prítomných poslancov za jeho prijatie hlasovali piati, deviati ho odmietli schváliť a 12 poslancov sa zdržalo hlasovania. Podľa starostu Slavomíra Drozda boli pritom do návrhu rozpočtu zapracované aj pripomienky poslaneckých klubov, niektoré dostal listom. „Ak si máme listami pripravovať rozpočet, tak rozpočet nebude nikdy,“ uviedol vicestarosta Dušan Pekár (KDH). Na to však poslankyňa Daria Franková (ĽS-HZDS) skonštatovala, že komunikácia až tak viaznuť, ako Pekár hovorí, nemôže, inak by totiž neboli zohľadnené pripomienky klubov.

Pekárovi sa v návrhu rozpočtu napríklad nepozdávalo, že mestská časť v tomto období navyšuje svoje výdavky. Ide podľa neho o takmer dva milióny eur, o ktoré sa navrhovalo zvýšiť všeobecné výdavky. Upozornil, že sa to navrhuje v čase, keď všetky iné mestá a mestské časti pre krízu a nižšie príjmy znižujú svoje výdavky. Nepáčilo sa mu ani to, že peniaze z rezervného fondu boli navrhnuté na financovanie škôl, na čo by mal slúžiť podľa neho skôr bežný rozpočet. V tejto súvislosti zároveň uviedol, že by nebolo vhodné nechať budúcemu zastupiteľstvu „sekeru“, prípadne nechať prázdny rezervný fond.

Pekár sa tiež pozastavil nad tým, že mestská časť si platí aj advokátsku službu, za ktorú mala za dva roky zaplatiť 100-tisíc eur. Podľa neho túto službu samospráve netreba, keďže má svoje právne oddelenie. Na margo toho však starosta Slavomír Drozd (Smer-SD) skonštatoval, že mestská časť využíva advokátsku službu na zastupovanie pri ťažkých súdnych sporoch. Poslankyňa Lucia Virsíková (KDH) zasa upozornila, že pri rozpočte sa „stavia na nejakých číslach, ktoré sú prázdne.“ Preto sa opýtala, či je mestská časť pripravená na škrty v rozpočte, ak nedosiahne také čísla, ako sú v materiáli uvedené.

„Ja som mal už chuť zaoberať sa rozpočtom na budúci rok, lebo toto je hranie s číslami,“ povedal pre médiá po ďalšom neschválení rozpočtu na tento rok Drozd. V rozprave k hlavnému bodu programu mu chýbala vecná diskusia, ale zároveň aj naplnenie uznesenia, ktorým sa mali poslanecké kluby vyjadriť k jednotlivým rozpočtovým položkám. Týkalo sa to nielen požiadaviek na úspory, ale aj na navýšenie v niektorých výdavkových častiach rozpočtu. Podľa starostu totiž nie je možné paušálne znižovať všetky výdavky. „Keď už nerešpektujeme veci, ktoré sa povedia ústne, tak máme papier,“ povedal Drozd. Mnohé kluby však túto možnosť podľa neho nevyužili. Okrem toho označil poslanecké grémiá za „neplodné“, pretože do materiálu boli zapracované požiadavky klubov, napriek tomu neboli poslanci s návrhom spokojní. Na margo príjmov navrhovaných v rozpočte uviedol, že úrad sa opieral o rozpočet magistrátu. Ak by ten zmenil jeho príjmovú časť, príjmy by sa menili aj v návrhu ružinovského rozpočtu. V použití peňazí z rezervného fondu na školy či škôlky, čo sa niektorým nepáčilo, nevidí problém. Podľa neho to nie je plytvanie, ale využitie našetrených peňazí na dobrú vec v čase, keď nemá mestská časť toľko peňazí ako v minulosti. Starosta nespochybnil ani fakt, že mestská časť okrem toho, že má právne oddelenie, využíva aj externú advokátsku službu. Tá ju podľa neho zastupuje v ťažkých súdnych sporoch, napríklad s vodármi alebo v prípade nevrátenia návratnej pôžičky v sume vtedajších piatich miliónov korún. „Ideme síce v provizóriu, ale napĺňame všetky požiadavky, ktoré sú na nás kladené,“ povedal Drozd. Ako dodal, nový návrh rozpočtu sa pokúsi predložiť v septembri.

V zastupiteľstve nenašiel dostatočnú podporu ani pozmeňujúci návrh poslanca Patrika Guldána. Ten navrhoval presunúť 9 500 eur z rozpočtovej položky v súvislosti s územnými plánmi zón na riešenie verejného osvetlenia. Jeho návrh podporili dvaja poslanci, 13 boli proti a 12 sa hlasovania zdržali.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM