Webnoviny - Svet

Ružový tank Davida Černého sa vráti do Prahy

WEBNOVINY.SK

Ilustračné Foto: SITA/KRPZ Banská BystricaBRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – V rámci akcie Týden svobody, ktorá sa v Prahe uskutoční od 20. júna do 1. júla, sa do Prahy opäť vráti legendárny Ružový tank výtvarníka Davida Černého. Usporiadateľská spoločnosť Opona vymyslela pre jeho vystavenie kuriózne miesto.

„Bude umiestnený na pontóne, ktorý sa bude pohupovať na Vltave medzi Streleckým ostrovom a Smetanovým nábrežím. Budeme dúfať, že sa neodtrhne a nerozbúra Karlov most,“ povedala pre portál iDNES.cz s úsmevom Pavla Kantnerová zo spoločnosti Opona.

Sovietsky tank číslo 23 dlhé desaťročia stál na podstavci na dnešnom Námestí Kinských na pražskom Smíchove. Komunistická propaganda ho spájala s oslobodením Prahy v máji 1945, v skutočnosti však tento konkrétny kus do bojov vôbec nezasiahol, išlo dokonca o novší typ tanku.

V roku 1968 sa pohľad českých občanov na pomník, ktorý dovtedy vnímali viac-menej ústretovo, zmenil v súvislosti s okupáciou Československa vojskami Varšavskej zmluvy pod vedením sovietskej armády. Ľudia si vtedy dokonca rozprávali anekdotu o tom, že číslo tanku v roku 1945 znamenalo „za 23 rokov sme späť“.

V noci z 27. na 28. apríla 1991, teda tesne pred odchodom posledných sovietskych vojsk krajiny, premaľoval vtedy ešte neveľmi známy umelec David Černý s niekoľkými priateľmi celý tank na ružovo, čo vzbudilo búrlivé diskusie. Pre niekoho to bolo symbolické vyjadrenie odporu k akejkoľvek okupácii – nacistickej aj sovietskej. Iní to vnímali ako vandalský čin nevďačnosti voči osloboditeľom. Od tohto názoru sa však čoskoro upustilo a úrady tanku odobrali štatút národnej pamiatky. Novým domovom tanku sa stalo Vojenské múzeum v Lešanoch.

Pod názvom Týden svobody sa skrýva niekoľko udalostí

Témou všetkých podujatí však bude odchod sovietskych vojsk a rozpustenie Varšavskej zmluvy. Organizátori sa jej chcú venovať s plnou vážnosťou, ale aj s nadsádzkou. Uskutoční sa napríklad niekoľko medzinárodných konferencií, výstava o histórii Varšavskej zmluvy s názvom Bratrské objetí?, dvojdňový happening Veľtrh slobody na Václavskom námestí či Koncert za svobodu, ktorého program organizátori zatiaľ taja. Viac informácií týkajúcich sa programu tejto akcie možno nájsť na webovej stránke www.tydensvobody.cz.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM