Webnoviny - Svet

RWE Gas Slovensko je pripravená na zimnú sezónu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto : SITA/AP BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Spoločnosť RWE Gas Slovensko je pripravená na zimnú sezónu. Ako informoval agentúru SITA konateľ spoločnosti RWE Gas Slovensko Miroslav Kulla, firma vie garantovať bezpečnosť dodávok zemného plynu aj v prípade zopakovania plynovej krízy. „Vieme garantovať dodávky plynu na celú nadchádzajúcu zimnú sezónu,“ zdôraznil Kulla. RWE Gas, ktorá je najväčším konkurenčným dodávateľom zemného plynu na Slovensku, má v zásobníkoch rezervy plynu na viac ako 30 dní. „RWE Gas Slovensko spĺňa štandardy bezpečnosti nad rámec stanovený zákonom,“ konštatoval Kulla.

Slovensko podľa správy o zabezpečení dodávok energií, ktorú vypracovalo Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR (MHV), bude pripravené v zimnom období na prípadnú plynovú krízu. V období od 1. novembra tohto roka do 31. marca budúceho roka bude mať Slovensko podľa správy zabezpečené dostatočné zásoby zemného plynu ako aj zazmluvnené výpomocné dodávky plynu. „Slovenská republika je lepšie pripravená na situáciu, ak by k obdobnému prerušeniu dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu prišlo opätovne,“ konštatuje rezort hospodárstva v správe.

Slovensko sa môže v prípade vypuknutia plynovej krízy spoľahnúť na reverzné toky z Českej republiky a z Rakúska. To znamená, že v prípade potreby môže Slovensko odoberať plyn zo spomínaných krajín. Slovensko sa môže v prípade plynovej krízy spoliehať na výpomocné dodávky plynu. Zmluvy o týchto dodávkach plynu uzavrel v minulom roku Slovenský plynárenský priemysel so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Dostatok plynu by mali pre slovenských odberateľov zabezpečovať aj podzemné zásobníky plynu, ktoré spravujú spoločnosti Nafta, a.s., Pozagas, a.s. a SPP Bohemia, a.s.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári minulého roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM