Webnoviny - Svet

S obrovským požiarom pri Poprade bojujú aj vrtuľníky

WEBNOVINY.SK

POPRAD 28. novembra (WEBNOVINY) – Veľký lesný požiar nad obcou Spišské Bystré v pohorí Kozie chrbty sa hasičom postupne darí dostať pod kontrolu.

Do hasenia sa ráno zapojila aj letecká technika. Dva vrtuľníky ozbrojených síl a jeden vrtuľník letky ministerstva vnútra už hasia požiar zo vzduchu.

Popradským hasičom prišli na pomoc aj ich kolegovia s technikou z Kežmarku, Levoče, Hasičskej záchrannej brigády z Humenného ako aj moduly leteckého hasenia východ a stred. S ohňom momentálne bojuje 86 hasičov. Na požiarovisku je 12 cisterien, informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Rozsah požiaru zostal nezmenený, zasiahol 50 až 80 hektárov.

Prioritou pre hasičov je lokalizácia požiaru. „Myslím si, že v priebehu hodiny by to už mohlo byť, pretože zo západnej a východnej strany zasahujúci hasiči by sa už mali spojiť a požiar by mal byť lokalizovaný. Následne začne hasenie do vnútra požiaroviska,“ uviedol Šproch.

Výraznú pomoc poskytujú vrtuľníky s bambi vakmi, ktoré zhadzujú tisíce litrov vody na požiarovisko. Šproch je preto presvedčený, že dnes sa požiar podarí lokalizovať. Hasenie je pre hasičov veľmi nebezpečné. Obhorené stromy sa nezriedka s rachotom rútia k zemi, len pár metrov od zasahujúcich hasičov. V lese je silné zadymenie, čo spôsobuje dýchacie ťažkosti.

Armáda vyprázdňuje sklady

Už v nedeľu vznikla obava, že by sa požiar mohol dostať k muničným skladom v Poprade-Kvetnici. Už od rána panoval pred bránami skladov čulý ruch. Príslušníci vojenskej polície asistovali pri prevoze materiálu. Nákladné autá prevážali náklad do iných skladov v Kvetnici, vzdialenejších od ohrozenej oblasti.

„Opatrenia, ktoré prijali ozbrojené sily, sú v ich kompetencii. Zrejme prijali opatrenia, ktoré sú nutné. O nich ja neviem hovoriť,“ uviedol Šproch.

Požiar sa našťastie nepriblížil k muničným skladom. Najbližšie bolo požiarovisko asi 2,3 kilometra od skladov.

Hlásenie o lesnom požiari dostali popradskí hasiči v nedeľu okolo 18:00.

Po príchode na miesto už horela značná plocha. Prvé odhady hovorili o 50 hektároch zasiahnutej plochy. Predbežné škody vyčíslil majiteľ lesov, spoločnosť Pro Populo Poprad, na 50 000 eur. Presná výška bude známa až po definitívnom uhasení požiaru.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM