Webnoviny - Svet

S prechodným obdobím v návrhu o RTS Krajcer nie je spokojný

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) – Prechodné obdobie do zvolenia nového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska nie je v návrhu zákona o RTS uspokojivo vyriešené ani podľa ministra kultúry Daniela Krajcera. Podľa návrhu zákona, na základe ktorého sa od januára budúceho roka zlúčia Slovenská televízia a Slovenský rozhlas sa uvádza, že v tomto období, keď sa nebudú vedieť súčasní šéfovia STV a SRo dohodnúť, zasiahne šéf rezortu kultúry. S týmto ustanovením majú problémy nielen opoziční poslanci, ktorí odmietajú už samotnú filozofiu normy, ale aj koaliční. Za šťastný nepovažujú navrhnutý model členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Abrhan z KDH či László Nagy (Most-Híd). „Budem veľmi rád, keď sa nájde iný spôsob vyriešenia prechodného obdobia,“ vyhlásil na dnešnom rokovaní výboru Krajcer, ktorý podľa vlastných slov navrhoval iné možnosti. Minister si je vedomý, že k návrhu zákona je potrebné ešte diskutovať a dolaďovať ho. Poslanci budú o ňom definitívne rozhodovať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 30. novembra.

„Nehovorme o tom, že verejnoprávnym médiám na Slovensku hrozí nejaká kríza alebo deštrukcia, tá je už tu,“ zareagoval Krajcer na kritiku opozičných členov výboru, podľa ktorých vedie návrh k deštrukcii a spolitizovaniu verejnoprávneho priestoru. Podľa Krajcera už ani nejde viac spolitizovať verejnoprávny priestor ako bol za posledné štyri roky. „Pri verejnoprávnych médiách je vždy cítiť politiku,“ poznamenal Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS. Ako podotkol, návrh zákona automaticky nezaručí záchranu STV, no on ho vníma ako určitý prísľub.

Krajcer nechápe Maďaričovu kritiku Krajcer poukázal, že ministerstvo kultúry už pod vedením exministra Mareka Maďariča, v súčasnosti poslanca za Smer-SD a člena výboru pre kultúru, zaplatilo deväť miliónov za štúdiu, ktorá riešila podobné veci ako predkladaná norma a preto nechápe jeho kritiku. Podľa Maďariča ide o veľmi riskantný projekt, ktorý je nepripravený a nepodložený. Ako uviedol na rokovaní výboru, norma nijako nerieši dlh STV, ktorý sa má vyšplhať na 37 miliónov.

Podľa Vášáryovej je potrebné vyriešiť úpadok STV Magda Vášáryová z SDKÚ-DS pripomenula, že v súčasnosti existujú iba krízové riešenia tejto situácie a treba tak aj k tomu pristupovať. „Toto je posledné zvonenie pre skutočný duálny systém,“ vyhlásila. Pripomenula, že v prvom rade je potrebné vyriešiť úpadok STV. „Buďte chlapi a priznajte, že ste nenašli recept na záchranu,“ adresovala opozičným kolegom vo výbore. Za “neštandardnú“ označil situáciu v STV aj kresťanský demokrat Abrhan, no zároveň poznamenal, že v návrhu rezortu kultúry vidí viacero problémových miest. Okrem prechodného obdobia si podľa neho diskusiu vyžaduje aj zloženie rady a voľba generálneho riaditeľa. „Predchádzajúce obdobie ukazuje, že je stabilnejšie, keď je riaditeľ volený radou,“ podotkol.

Jarjabek chcel vrátiť normu na dopracovanie. Neuspel „Ten, kto to písal, mal by vrátiť mesačnú mzdu, ktorú dostáva na ministerstve kultúry,“ vyhlásil predseda výboru Dušan Jarjabek. Podľa neho sú v návrhu nekonkrétne a zavádzajúce informácie, poukázal najmä na paragrafy o kreovaní rady. Za najzávažnejší problém považuje navrhovaný spôsob voľby generálneho riaditeľa, pri ktorom bude mať slovo výbor pre kultúru. Pripomenul, že nevedia, akí ľudia v ňom budú v budúcnosti sedieť. „Toto je tak riskantný krok, ja som presvedčený skoro na 100 percent, že to celé povedie k deštrukcii Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Samodeštruuje sa to,“ zdôraznil. V konečnom dôsledku však podľa neho o riaditeľovi rozhodne aj tak Koaličná rada, ktorá ho bude každé štyri roky pri výmene garnitúr meniť. „Apelujem na zdravý rozum, keď chcete vymeniť riaditeľa televízie, vymyslite si lacnejší spôsob,“ adresoval koaličným členom výboru. Jarjabek navrhol vrátiť normu na dopracovanie rezortu kultúry, neuspel však.

Poslanci Smeru-SD sa hlasovania nezúčastnili Opoziční poslanci výboru zo Smeru-SD pri záverečnom hlasovaní o prijatí uznesenia miestnosť opustili. Podľa Jarjabka tým deklarovali svoj nesúhlas s predkladaným návrhom zákona. Rafael Rafaj zo SNS na hlasovaní zostal a spolu s Abrhanom sa pri hlasovaní zdržali. „Obštrukcie nepovažujem za ten správny nástroj,“ zdôvodnil Rafaj svoje rozhodnutie. „Diskusia bola, bohužiaľ, mimo ten odborný rámec a ja sa skôr venujem odbornej a profesionálnej báze, pri tých väčšinou politických záležitostiach som nevidel dôvod, prečo nezostať,“ dodal. Uznesením výbor odporúča plénu zákon o RTS schváliť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM