Webnoviny - Svet

S prokurátormi diskutuje Fico, Žitňanská neprišla

WEBNOVINY.SK

Zľava: Podpredseda NR SR Robert Fico a generálny prokurátor Doboslav Trnka počas medzinárodného workshopu predstaviteľov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci o aktuálnych otázkach postavenia prokuratúry, ktorý zorganizovala Generálna prokuratúra SR. Bratislava, 29. apríl 2011.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Na Slovensku je pomerne napätá situácia v súvislosti s plánovanými zmenami na prokuratúre a nedokončenou voľbou generálneho prokurátora, tvrdí zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý. Preto do Bratislavy zvolal medzinárodný workshop.

„V pokoji a v pohode si pohovoriť o problémoch,“ povedal Tichý. Na úvod mala prehovoriť predkladateľka novely zákona o prokuratúre ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Tá sa však z podujatia na poslednú chvíľu ospravedlnila, takže úvodný prejav napokon patril podpredsedovi parlamentu a lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi. Kritizoval vládnu novelu prokurátorskej novely, ktorá už prešla prvým čítaním v parlamente.

„Podstatou tohto návrhu je likvidácia nezávislého postavenia prokuratúry, ako to upravuje Ústava SR, a zmena nezávislej prokuratúry na štátne zastupiteľstvo,“ vyhlásil Fico a konštatoval, že netreba ani meniť názvy, podstatný je obsah. Poukázal na návrh oprávnenia ministerky spravodlivosti dávať záväzné pokyny prokurátorom, formu disciplinárneho konania s prokurátormi, likvidáciu právnych čakateľov alebo spôsob výberu nových prokurátorov.

FICO: „Nie sme odkázaní na slovenskú ľudovú tvorivosť“

Pochvalne sa vyjadril o nastavení a doterajšom fungovaní prokuratúry. „Existovala dlhodobá vôľa neovládať prokuratúru politicky,“ vyhlásil a dodal, že „prokuratúra Slovenskej republiky doteraz nebola červená ani modrá.“ Podľa Fica pôsobila prokuratúra doteraz stabilizačne, volenie generálnych prokurátorov sprevádzala v minulosti široká politická podpora úspešných kandidátov.

„Nikdy neboli s prokuratúrou také závažné problémy, ako sa vyskytovali v iných zložkách exekutívy,“ povedal. Za dôležité považuje hovoriť aj o medzinárodných dokumentoch, ktoré podľa neho ukazujú cestu k ďalšej optimalizácii prokuratúry. „Nie sme odkázaní v úvodzovkách len na slovenskú ľudovú tvorivosť,“ myslí si Fico.

To v nás vyvoláva vážne obavy, či tento systém nemôže byť do budúcnosti zneužitý.Rober­ti Fico

Fico označil za príklad takej tvorivosti vo vládnej prokurátorskej novele navrhované pravidlo o výbere prokurátorov. Pripomenul, že prednedávnom rezonoval podľa neho rozporuplný zámer exekutívy, aby tretí sektor rozdával múku a múčne výrobky, čo malo byť hradené z peňazí EÚ.

„Po negatívnej verejnej odozve sa na túto charitu z európskych peňazí radšej zabudlo a bolo možné predpokladať, že príde aj určité ponaučenie z takéhoto kroku. Ale naopak, prišiel nový návrh, ktorý sa týka prokuratúry, aby sa ľudia z neziskových organizácií bez podmienky právnického vzdelania a adekvátnej praxe podieľali na výbere vedúcich prokurátorov,“ povedal Fico. Sprava: Podpredseda NR SR Robert Fico, prvý namestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý a predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) počas medzinárodného workshopu predstaviteľov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci o aktuálnych otázkach postavenia prokuratúry, ktorý zorganizovala Generálna prokuratúra SR. Bratislava, 29. apríl 2011. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Predseda najsilnejšej opozičnej strany hovorí, že novela v ňom vyvoláva aj iné ako odborné pochybnosti.

Poukázal na vplyv ministra vnútra na chod orgánov činných v trestnom konaní, aký vplyv bude mať na takpovediac druhý stupeň pri podávaní obžalôb minister spravodlivosti a aké boli zmeny v súdnictve.

„To v nás vyvoláva vážne obavy, či tento systém nemôže byť do budúcnosti zneužitý,“ vyhlásil Fico. Podľa neho je z vládneho návrhu zákona úplne evidentné, že čoskoro dôjde k výmene všetkých krajských a okresných prokurátorov a vedie k „personálnej revolúcii“ na prokuratúre.

Fico so spolustraníkmi podá dnes ich vlastnú novelu zákona o prokuratúre a ďalších zákonov, ktorá je alternatívnym riešením. Predseda Smeru-SD tento návrh považuje za komplexný a podstatne vyváženejší pohľad na činnosť prokuratúry.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM