Webnoviny - Svet

S výpoveďami zamestnancov Správna rada ÚPN nesúhlasí

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Preber sa a konaj, nehraj sa na neobmedzeného pána, vyzýval dnes predseda odborov Ústavu pamäti národa (ÚPN) Stanislav Labjak šéfa ústavu Ivana Petranského po mimoriadnom rokovaní správnej rady ústavu.

Tá sa dnes zaoberala napätou situáciou, ktorá sa v ÚPN vystupňovala výpoveďami pre deviatich zamestnancov ústavu. Rada dnes prijala uznesenie o tom, že s výpoveďami nesúhlasí.

“Správna rada má za to, že výpovede a dohody o ukončení pracovného pomeru sú v rozpore so stanovami a zákonníkom práce," vyhlásil podpredseda Správnej rad ÚPN Ján Ondriaš, podľa ktorého sú teda neplatné. Podnet podávajú dozornej rade ústavu, ale zvrátiť výpovede nemôžu. Ondriaš si myslí, že stiahnuť ich môže len predseda rady alebo ich môže zrušiť súd.

Prepúšťali vraj pre nedostatok peňazí

Predseda správnej rady ústavu Ivan Petranský zdôvodňoval potrebu prepúšťania nedostatkom peňazí. Správna rada dnes prijala aj v súvislosti s rozpočtom uznesenie. Rozpočet na tento rok, ktorý ústavu schválil ľudskoprávny výbor parlamentu, vnútorne upravila, a to tak, že mzdovú položku vrátila do stavu z roku 2011.

Podľa Ondriaša teda už nie sú nedostatočné peniaze na mzdy dôvodom na prepúšťanie. Prostriedky, ktoré v rozpočte ústavu chýbajú, má podľa Ondriaša skúsiť získať Petranský od ministerstva financií, ktoré im už v minulosti takto pomohlo.

Okrem toho sa bude tento rok obmieňať aj zloženie rady a Ondriaš odhaduje, že niekoľko mesiacov parlament nezvolí jej nových členov. Tak by sa dalo ušetriť na odvodoch a poistnom pre členov správnej rady. Práve táto položka vlastne problém s peniazmi spustila – keď sa pred rokom zmenil zákon a inštitúcie ako ÚPN podľa neho musia tieto poistné a odvodové platby odvádzať za členov svojich dozorných a správnych orgánov.

Petranský po rokovaní vyhlásil, že čísla, ktoré sa nachádzajú v novom rozpočte po úprave rady, nezodpovedajú realite a nedajú sa realizovať. „Keby sme išli podľa týchto čísel, na jeseň by hrozilo úplné zatvorenie ÚPN, keďže tie sumy sú nedostatočné pre naše povinnosti, ktoré máme zo zákona a zmlúv,“ povedal Petranský.

Petranský nesúhlasí s riešením Správnej rady ohľadom výpovedí

Na margo výpovedí argumentoval, že kompetencie má pri nich štatutárny orgán ÚPN, teda predseda správnej rady. „V žiadnom prípade nie je v kompetencii správnej rady o pracovnoprávnych záležitostiach rozhodovať,“ vyhlásil s tým, že rozpočet, s ktorým disponujú, stiahnutie výpovedí neumožňuje. „Ak sa v budúcnosti ukáže, že tento rozpočet bude navýšený, tak môžeme pristúpiť k prehodnoteniu situácie aj výpovedí,“ dodal.

V ústave je napätá situácia, Ondriaš vyhlásil, že najhoršia, akú tam od začiatku svojho pôsobenia zažil. Niektorí členovia správnej rady sa podľa jeho slov dnes zľakli, že by mali pred novinármi vystúpiť a nebodaj niečo povedať, údajne utiekli výťahom.

Šéf odborov v ústave Stanislav Labjak tvrdí, že medzi prepustenými nenašiel jediného, kto by sa do ústavu vrátil pred ozdravením inštitúcie. Petranský si myslí, že napätie je dočasné a odznie postupne, keď sa situácia vyrieši.

Niektorí zamestnanci v minulosti povedali, že výpovede dostali, lebo boli v premiérkinej komisii, ktorá pripravovala nový zákon o ÚPN. Petranský to odmietol, medzi prepustenými sú aj dôchodcovia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM