Webnoviny - Svet

S výsledkami volieb je spokojných 37 % občanov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – S výsledkami júnových parlamentných volieb bolo krátko po nich spokojných 37 percent občanov. Oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám v roku 2006 sa toto číslo dramaticky nezmenilo. Relatívne vysoký je podiel tých, ktorí tvrdia, že záleží na tom, kto vládne a koho ľudia volia – 60 percent. Vyplýva to z povolebného prieskumu voličského správania sa a súvisiacich tém, na ktorom spolupracovali Inštitút pre verejné otázky (IVO), Sociologický ústav SAV a Katedra sociológie Filozofickej fakulty UK. Od 18. júna do 20. júla ho uskutočnila agentúra TNS SK na reprezentatívnej vzorke 1203 voličov. Prieskum je prvýkrát súčasťou medzinárodného projektu Porovnávacie štúdie volebných systémov, ktorý sa už mnoho rokov uskutočňuje v desiatkach krajín celého sveta.

Spokojnosť s fungovaním demokracie na Slovensku uviedlo 38 percent respondentov. „Nie je to spokojnosť s demokraciou ako takou, ľudia konštatujú mnohé nedostatky v jej kvalite,“ podotkla pri dnešnej prezentácii prieskumu Oľga Gyárfášová z IVO. Za najdôležitejšie problémy označili oslovení nezamestnanosť, korupciu a klientelizmus, hospodársku a finančnú krízu, politické problémy súvisiace so zostavovaním vlády, výsledky volieb a životnú úroveň ako aj sociálne istoty.

Priority voličov jednotlivých strán sa do určitej miery odlišujú – voliči súčasnej koalície, najmä SDKÚ-DS a SaS, podstatne častejšie poukazovali na problém korupcie a stavu demokracie, voliči SDKÚ-DS k tomu aj na hospodársku krízu a voliči SNS akcentovali výraznejšie rómsky problém.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM