Zo zahraničia

Šachový veľmajster Kasparov VARUJE: Putin vraj môže obsadiť mesto na východnom krídle NATO

Kasparov varoval, že Putin sa bude pod tlakom snažiť o eskaláciu! Môže vraj obsadiť pohraničné mesto na východnom krídle NATO.

Ilustračný obrázok k článku Šachový veľmajster Kasparov VARUJE: Putin vraj môže obsadiť mesto na východnom krídle NATO
Zdroj: Russian Presidential Press Service via AP

Ruský opozičný aktivista Garry Kasparov varoval, že Vladimir Putin nemá v úmysle uzavrieť mier s Ukrajinou a po septembrových parlamentných voľbách pristúpi skôr k eskalácii konfliktu. Referuje o tom ukrajinský web United24media s odvolaním sa na rozhovor, ktorý bývalý šachový veľmajster poskytol portálu POLITICO.

Kompromisy? Ale kdeže!

V interview, ktoré portál zverejnil v stredu, Kasparov upozornil, že Putin je pod rastúcim tlakom náchylný skôr k pritvrdeniu než k hľadaniu kompromisov. „Putin vždy eskaloval, keď cítil, že má problémy… najprirodzenejšou formou eskalácie je provokácia,“ uviedol Kasparov s tým, že akékoľvek riešenie bez ruskej porážky by Moskve len poskytlo čas na preskupenie a obnovenie síl.

Kasparov tvrdí, že najpravdepodob­nejšou formou eskalácie by mohla byť provokácia na východnom krídle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), napríklad v Lotyšsku či Estónsku.

Putin by vraj dosiahol cieľ

Rusko by podľa neho nemuselo viesť rozsiahlu inváziu, stačilo by mu obsadiť menšie pohraničné mesto s rusky hovoriacim obyvateľstvom a sledovať reakciu Severoatlantickej aliancie, predovšetkým Spojených štátov. Ak by USA nezasiahli, Putin by podľa neho dosiahol cieľ: „NATO by prestalo existovať.“

Rusky disident zároveň vyzval Európsku úniu, aby upustila od snahy o kompromisné ukončenie vojny a naplno sa upriamila na víťazstvo Kyjeva. Zdôraznil pritom, že ukrajinské údery v hĺbke ruského územia zvyšujú tlak na „mocných“.

„Našou najväčšou nádejou je oddeliť Putina od elít,“ uviedol Kasparov. „Ukrajinci odvádzajú veľmi dobrú prácu, pretože zakaždým, keď niečo zasiahnu, niekto príde o peniaze.“

Vyzval na prísnejšie sankcie

Intenzívne útoky zbraňami dlhého dosahu na ropnú a plynárenskú infraštruktúru už podľa ukrajinských úradov stáli Kremeľ od januára tohto roka približne sedem miliárd dolárov.

Kasparov tiež apeloval na EÚ, aby sprísnila sankcie a zakázala turistické víza pre ruských občanov. „Musíme zabezpečiť, aby Putin prehral,“ uviedol, „pretože v momente, keď prehrá vojnu, padne.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: SITA
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM