Webnoviny - Svet

SAD Zvolen nasadzuje na prímestské linky 75 nových autobusov

WEBNOVINY.SK

BANSKÁ BYSTRICA 12. októbra (WEBNOVINY) – Firma Slovenská autobusová doprava (SAD) Zvolen dnes odovzdala do prevádzky 75 nových autobusov Irisbus Iveco Crossway, určených na prímestské linky v deviatich okresoch Banskobystrického kraja. Stáli vyše 12 miliónov eur a nasadiť ich plánuje na najzaťaženejšie linky, predovšetkým do Banskej Bystrice a okresných miest. Medzi novými autobusmi je aj 15 nízkopodlažných, ktoré majú byť zaradené na linky k zdravotníckym zariadeniam a kúpeľom.

Ako na brífingu po slávnostnom odovzdaní autobusov pripomenul vedúci odboru dopravných informácií SAD Zvolen Marek Modranský, nové autobusy tvoria zhruba 20 percent z 350 autobusov, ktoré táto firma používa na zabezpečovanie prímestskej dopravy. V priebehu deviatich rokov chce tento vozový park, ktorého priemerný vek bol doteraz okolo 14 rokov, postupne celý obnoviť – v ďalších rokoch chce každý rok obmieňať po 10 percent svojich prímestských autobusov. Časť z nich by mala jazdiť na stlačený zemný plyn.

Nové autobusy kúpila SAD na lízing a na základe zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme bude odpisy z nových autobusov financovať Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý si u SAD Zvolen objednáva výkony na prímestských linkách. „Vlastníkom tých autobusov budeme my, keď sa splatia celé, čiže už budú mať nulovú hodnotu,“ povedal Modranský.

Firma SAD Zvolen prevádzkuje v prímestskej doprave v okresoch Banská Bystrica, Zvolen, Žiar nad Hronom, Brezno, Žarnovica, Detva, Krupina, Banská Štiavnica a Veľký Krtíš, na diaľkových a medzinárodných linkách a v mestskej doprave v Banskej Bystrici, Zvolene a Žiari nad Hronom spolu takmer 580 autobusov. Na stlačený zemný plyn jazdí všetkých jej 25 autobusov vo zvolenskej mestskej doprave a vyše 20 ďalších na prímestských linkách a avizuje zaradiť do banskobystrickej mestskej dopravy 15 nových autobusov na zemný plyn. Podľa Modranského by počet autobusov SAD Zvolen na zemný plyn mohol byť v budúcnosti okolo 100. „Závisí to od toho, či vybudujeme plničku plynu pre Banskú Bystricu alebo aj pre Žiar nad Hronom,“ povedal Modranský. V súčasnosti má SAD Zvolen plničku len vo Zvolene.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM