Webnoviny - Svet

SAK: Súdy si vyberajú advokátov, ktorým zaplatia

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Zo strany niektorých súdov a sudcov dochádza v súvislosti s uhrádzaním trov za obhajobu z úradnej povinnosti k „vydieraniu“ advokátov, tvrdí šéf Slovenskej advokátskej komory (SAK) Štefan Detvai. „Tí advokáti, ktorí idú obrazne povedané po ruke súdu, tí advokáti, ktorí konajú podľa predstáv sudcov, resp. predsedov súdov, aspoň čiastočne dostávajú zaplatené za obhajobu ex offo,“ povedal Detvai a dodal, že „tí, ktorí chránia záujmy svojich klientov, tak ako sa od nich očakáva, sú v nemilosti, a tam máme prípady, že nedostávajú uhrádzané trovy ex offo obhajoby vôbec“. Podľa Detvaia toto nebezpečenstvo ohrozuje výkon práva na obhajobu. Šéf SAK zároveň konštatoval, že problém je v nemožnosti dokázať to. Podľa neho to tí, ktorí dostávajú zaplatené, nepovedia, ale hovoria o tom tí, ktorí zaplatené nedostávajú. Ako dodal, sú to „tí ktorí vidia, ako niektorí kolegovia servilne vykonávajú obhajobu podľa predstáv sudcu“. Podľa Detvaia sudca, rovnako ako vyšetrovateľ či prokurátor, chce mať prípad, ktorý rieši, čím skôr skončený. Preto mu môže napríklad vyhovovať ak obhajca nenavrhuje vykonanie ďalších dôkazov, aby mohol byť prípad uzavretý skôr. „Chápte aj advokátov, aj advokát žije z peňazí, nikto mu nedá nič zadarmo,“ upozornil Detvai, podľa ktorého k spomínaným prípadom dochádza najmä na chudobnom vidieku. "U nás sú ľudia schopní pre existenčné problémy dopúšťať sa konaní, ktoré skutočne nemajú nič spoločné s etikou povolania, mnohokrát s morálkou a mnohokrát hraničiace, možno aj s trestnou činnosťou, " konštatoval Detvai.

Podľa šéfa advokátskej komory problém s neuhrádzaním trov ex offo advokátom prináša aj latentnú hrozbu trestnej činnosti, o ktorej nechce hovoriť. „Môžete si domyslieť asi akej“. Podľa Detvai je do budúcna ďalšou latentnou hrozbou, že pokiaľ nebudú uhradené obhajoby ex offo, advokáti sa tejto činnosti začnú pod rôznymi zámienkami vyhýbať. V súčasnosti približne štvrtina advokátov, teda si 1 200 poskytuje právne služby z úradnej povinnosti, teda ex offo.

Podľa zistení advokátskej komory dlhoval štát ku koncu minulého roka advokátom na obhajobách ex offo vyše 6 miliónov eur, niektoré neuhradené záväzky štátu sú viac ako osem rokov staré. SAK na situáciu listom upozornil ministerku spravodlivosti Vieru Petríkovú aj premiéra Roberta Fica, odpovede sa zatiaľ nedočkal. Ako budú situáciu ďalej riešiť, rozhodne konferencia SAK. Niektorí advokáti volajú po štrajku. Napríklad by nechodili na úkony trestného konania, ktoré by boli mimo sídla ich advokátskej kancelárie, ak by dopravu nezabezpečil orgán činný v trestnom konaní. Podpredseda SAK Ľubomír Hrežďovič upozornil, že obhajoba ex offo nie je zadarmo. Štát si tieto trovy má po ich zaplatení advokátovi vymáhať od odsúdeného, resp. každého človeka, ktorý obhajobu ex offo dostal.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM