Marek Kravjar Správy Voľby 2020

VIDEO: Saková osočila Slovákov v zahraničí. Vraj sú mobilizovaní opozíciou, tá podáva trestné oznámenie

Združenie Srdcom doma aj opozičné strany tvrdia, že prekročila svoje kompetencie a porušila Ústavu SR.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Saková osočila Slovákov v zahraničí. Vraj sú mobilizovaní opozíciou, tá podáva trestné oznámenie
Zdroj: TASR

Väčšina ľudí, ktorí chcú hlasovať vo februárových voľbách do Národnej rady SR zo zahraničia, je mobilizovaná opozíciou. Vo svojej reakcii pre médiá to uviedla ministerka vnútra Denisa Saková s tým, že ona ako kandidátka strany Smer-SD chce rovnako mobilizovať ich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava.

Ministerka tak reagovala na výzvu občianskeho združenia Srdcom doma, ktoré zverejnilo video s vyjadrením Sakovej o ľuďoch, ktorí chcú voliť zo zahraničia.

„Ja ako kandidátka strany Smer-SD chcem rovnako mobilizovať našich voličov z regiónov, aby o Slovensku nerozhodovala iba Bratislava, tak ako tomu bolo v prezidentských voľbách či voľbách do európskeho parlamentu, kde bol priepastný rozdiel v účasti medzi Bratislavou a regiónmi, ktorý môže byť teraz podporený hlasmi zo zahraničia,“ vysvetlila Saková.

Občianske združenie Srdcom doma a následne aj predstavitelia opozičných strán v sobotu vyzvali ministerku, aby vysvetlila svoje slová zo zverejneného videa. Saková v ňom publiku hovorí, že tieto voľby budú zvláštnejšie tým, že je okolo 60-tisíc žiadostí ľudí, ktorí žijú v zahraničí a ktorí si vypýtali volebné lístky a chcú prostredníctvom pošty voliť.

„Ja skutočne apelujem na vás, nedovoľme možno takýmto ľuďom, ktorí žijú v zahraničí…,“ uviedla Saková.

Video však nezachytilo jej ďalšie slová a ani záver prejavu, preto ju združenie Srdcom doma aj opozičníci vyzvali, aby vysvetlila, koho a prečo varuje pred hlasmi voličov, ktorí majú ústavné právo voliť.

Trestné oznámenie

„Vytváranie obrazu voliča v zahraničí, ako niekoho, komu je potrebné zabrániť v participácii na veciach verejných zo strany predstaviteľov štátu, považujeme za trestuhodné prekračovanie právomocí verejného činiteľa a výzvy k takýmto krokom považujeme za protiústavné a za navádzanie k porušovaniu práva. V tejto súvislosti zvažujeme ďalšie právne kroky,“ uviedlo Srdcom doma.

K tvrdým slovám na adresu ministerky reagoval aj Michal Truban, líder koalície PS/Spolu. Dúfa, že Slováci a Slovenky v zahraničí sú mobilizovaní práve vďaka tomuto výroku Sakovej. „Lepšia pozvánka ako prísť na Slovensko, alebo hlasovať poštou, už neexistuje,“ píše na svojom Facebooku Truban a dodáva:

„Ministerka tejto vlády totiž dobre vie, že desaťtisíce ľudí sú v zahraničí, lebo chceli lepšie vzdelanie, lebo chceli lepšiu prácu, lebo chceli lepšie životné podmienky. Sú to ľudia, ktorí Slovensko opustili, lebo práve vlády Smeru z neho za tie roky nedokázali urobiť modernú a fungujúcu krajinu, z ktorej by nemuseli desaťtisíce mladých schopných ľudí utekať preč.“

Servítku pred ústa si nedáva ani Juraj Šeliga, podpredseda strany Za ľudí. „Je nemysliteľné, aby sa minister vnútra, zodpovedný za voľby, takto správal k občanom,“ píše vo svojej reakcii a vysvetľuje, že takéto správanie štátnika je nemysliteľné.

„Vláda Smeru absolútne zlyhala – ľudia musia odísť za štúdiom, za prácou, rodiny sú rozdelené.Minister, ktorý je skutočným štátnikom a pozná ústavu nemá právo deliť OBČANOV na svojich a cudzích. Kto iný, ak nie minister vnútra, má povzbudzovať všetkých občanov k demokratickým voľbám,“ dodal Šeliga.

Zdroj: Facebook
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie