Webnoviny - Svet

Saktor presadil dvojmiliónový úver pre mesto

WEBNOVINY.SK

Banskobystrický primátor Ivan Saktor Foto: SITA, AP BANSKÁ BYSTRICA 20. septembra (WEBNOVINY) – Mesto Banská Bystrica si na financovanie časti tohtoročných investičných akcií vezme v banke úver dva milióny eur. Odsúhlasili to na dnešnom zasadnutí mestskí poslanci, hoci na mimoriadnom zasadnutí pred týždňom rovnaký návrh odmietli.

Ako uviedla vedúca ekonomického odboru mestského úradu Beata Farkašová, z úveru budú financované investičné akcie, ktoré boli schválené v rozpočte na tento rok, pre výpadok daňových aj kapitálových príjmov však mestu na ich zaplatenie chýbajú peniaze.

„Sú to všetko zazmluvnené veci, ktoré nemajú byť z čoho hradené v plnej výške. Vzniknutý schodok mesto vykrýva z prostriedkov peňažných fondov, odkiaľ k 9. septembru čerpalo 1,650 milióna eur. Túto sumu je však potrebné do 31. decembra vrátiť späť do peňažných fondov,“ uviedla Farkašová.

Medzi najvýznamnejšie investičné akcie podľa nej patrí prebiehajúca rekonštrukcia Rudlovského potoka a výstavba mosta v mestskej časti Podlavice.

Opätovné predloženie rovnakého návrhu, aký poslanci pred týždňom neschválili, je podľa poslanca Martina Baníka z opozičného klubu SDKÚ-DS nehoráznosť. Navyše podľa neho je skutočne potrebných len desať investičných akcií za spolu 900-tisíc eur, na ktoré by s úverom súhlasil. Nezávislý poslanec Ľubomír Motyčka čerpanie úveru podporil, má však pocit, že poslanci boli pritlačení k múru.

„Hlavnou príčinou tohto stavu je dlhodobo zlé hospodárenie a vytváranie takých nákladov, ktoré nesúvisia s trvalo udržateľným rozvojom mesta. Na to, aby sa tvorili dlhy, ma nikto ako poslanca nepotreboval. Mňa treba vlastne len na odhlasovanie úveru. No na druhej strane máme nechať nezaplatené účty? A čo tí ľudia vo firmách, ktorí odrobili tú robotu, nedostanú výplatu? Takže nutné zlo,“ povedal Motyčka.

Poslanec Ladislav Topoľský z koaličného klubu Smer-SD – SNS uviedol, že čerpanie úveru podporil z troch dôvodov: „Je čas krízy a mesto musí vo svojich funkciách fungovať, treba dodržať zmluvy s podnikateľmi a občania od nás čakajú, že tie najdôležitejšie investičné akcie by mali byť dostavané.“

Primátor Saktor je s výsledkom dnešného hlasovania o úvere spokojný, podľa neho by mali byť spokojní aj obyvatelia mesta. „Ide o financovanie akcií, ktoré už sú hotové, boli v tom zainteresovaní hlavne banskobystrickí podnikatelia ako dodávatelia týchto stavieb,“ povedal Saktor.

Čerpanie úveru pôvodne nebolo v programe dnešného zasadnutia, poslanci ho tam na návrh primátora Ivana Saktora doplnili na začiatku schôdze. Podľa poslanca Vladimíra Pirošíka z opozičného klubu nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva primátor predložením návrhu vedome porušil rokovací poriadok.

„Návrh nebol poslancom predložený včas, nebol prerokovaný v príslušných komisiách, jeho súčasťou nebolo odborné stanovisko finančnej komisie,“ uviedol Pirošík.

Podľa Saktora sa komisie nemuseli k materiálu znova vyjadrovať, keďže ide o ten istý návrh, aký bol predložený pred týždňom a ku ktorému vtedy stanovisko dávali.

Klub Banskobystrická alternatíva bude aj pre tento prípad do rokovacieho poriadku navrhovať zmenu, aby sa o materiáli, ktorý zastupiteľstvo neschváli, mohlo opätovne hlasovať najskôr po pol roku, ako je to v rokovacom poriadku Národnej rady SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM