Webnoviny - Svet

Saktor v zisteniach NKÚ nevidí vážny problém

WEBNOVINY.SK

Ivan Saktor Foto: SITA

BANSKÁ BYSTRICA 25. januára (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR našiel pri vlaňajšej kontrole hospodárenia mesta Banská Bystrica iba štandardné pochybenia, bežné pri činnosti samosprávy. Uviedol to na dnešnom brífingu k správe z kontroly NKÚ banskobystrický primátor Ivan Saktor.

Podľa Saktora bol v poriadku aj predaj akcií Privatbanky, ktoré podľa Najvyššieho kontrolného úradu mesto v rozpore so zákonom o majetku obcí predalo v nevýhodnom kurze za 67,32 % ich nominálnej hodnoty, čím prišlo o sumu 566 200 eur (17 057 390 korún). Mesto tieto akcie predalo spoločnosti Penta Investments Limited, podľa Saktora pri tom postupovalo na základe ešte jeho predchodcom uzavretej opčnej zmluvy s Meinl Bank, ktorú Penta kúpila. „Boli (akcie, pozn. SITA) predané v reálnej hodnote, ktorá bola vtedy obchodovaná na burze cenných papierov, čo sa dá overiť,“ povedal Saktor.

Medzi množstvom pochybení a porušení zákonov NKÚ zistil aj nehospodárne využívanie finančne náročných externých právnych služieb na nenáročné, bežné právne služby. Mesto zaplatilo 18 330 vtedajších korún (vyše 608 eur) externej právnej kancelárii za sedem hodín právnej analýzy zmlúv medzi mestom a jeho vlastnými mestskými lesmi. „Je to názor NKÚ, že by to mohlo byť lepšie,“ uviedol dnes primátor Saktor k tomu, prečo túto analýzu nerobili mestskí právnici. Dodal, že zaplatená cena bola podľa cenníka. Pre mesto interne pracuje šesť právnikov.

Podľa kontrolného úradu konalo mesto nehospodárne aj vtedy, keď na základe dodatku k zmluve akceptovalo s účinnosťou od začiatku roka 2009 také mesačné paušálne úhrady za externé právne služby, ktoré takmer dvojnásobne zvyšovali cenu externých právnych služieb v porovnaní s rokom 2008 a ktoré boli niekoľkokrát vyššie ako mesačné paušálne úhrady za externé právne služby z ostatných troch zmluvných vzťahov v roku. Podľa Saktora tak mesto urobilo vzhľadom na očakávaný rozsah právnych úkonov vo významných právnych sporoch a v prípade, ak by advokátska kancelária právne služby poskytovala podľa počtu právnych úkonov, cena služieb advokáta by bola niekoľkonásobne vyššia. Tieto paušálne platby ku koncu minulého roka zrušili.

Výsledkami kontroly NKÚ sa bude zaoberať mestské zastupiteľstvo na utorkovom zasadnutí. Viacerí poslanci už avizovali, že pokiaľ im primátor, respektíve mestskí úradníci neposkytnú adekvátne vysvetlenie zistení NKÚ, mali by to preveriť orgány činné v trestnom konaní. Primátor Saktor možnosť, že došlo k trestnému činu, odmieta. „Správa nie je až taká negatívna,“ tvrdí s tým, že NKÚ má právomoc postúpiť svoje zistenia na prokuratúru, čo neurobil, ale súhlasil s opatreniam, ktoré na nápravu chýb navrhlo mesto. Pre výsledky kontroly nebude ani trestať žiadnych mestských úradníkov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM