Aktualizované Správy Regióny

Samosprávy na Zemplíne sú pripravené školy v septembri NEOTVORIŤ

Do konca októbra 2022 žiadajú predstaviť konkrétne kroky k vyrovnaniu regionálnych rozdielov na Zemplíne.

Ilustračný obrázok k článku Samosprávy na Zemplíne sú pripravené školy v septembri NEOTVORIŤ
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jana Ďurašková

Samosprávy na Zemplíne sú pripravené vzdelávacie zariadenia vo svojej pôsobnosti v septembri neotvoriť. Urobia tak, ak vláda SR v súvislosti so zdražením cien energií a potravín do konca júla nezmení finančné pásma pre školské stravovanie v materských a základných školách.

Protestné zhromaždenie

Na protestnom zhromaždení, ktorým chceli starostovia a primátori ôsmich okresov zo Zemplína a horného Šariša upozorniť na existenčné problémy samospráv a špecifické problémy regiónu, zaznelo v piatok vo Vranove nad Topľou spolu osem požiadaviek.

Do augusta tiež žiadajú vyriešiť kompenzácie zvýšených nákladov na elektrinu a plyn pre samosprávu, v opačnom prípade prestanú vykonávať prenesený výkon štátnej správy, sú tiež pripravení redukovať úradné hodiny pre verejnosť.

V rovnakom termíne požadujú vyriešiť kompenzácie výpadku podielových daní za rok 2022 na základe prijatého protiinflačného balíčka pre samosprávu, inak vypnú verejné osvetlenia a prestanú vykonávať údržbu verejných priestranstiev.

Do konca októbra 2022 žiadajú predstaviť konkrétne kroky k vyrovnaniu regionálnych rozdielov na Zemplíne, „reálne“ plány budovania diaľnic a rýchlostných ciest na celom Zemplíne a Šariši, ako aj zjednodušenie procesu čerpania eurofondov.

Menej rozvinuté okresy

S termínom do konca novembra požadujú pri menej rozvinutých okresoch podporovať regionálny rozvoj pri budovaní základnej infraštruktúry.

Poukázali na skutočnosť, že mnohé obce v regióne nemajú kanalizáciu ani verejné vodovody. Do konca decembra 2022 tiež žiadajú zabezpečiť krytie preneseného výkonu štátnej správy finančnými prostriedkami pre samosprávu a „neprenášať na samosprávu nové povinnosti bez finančného krytia štátu“.

„Ak požiadavky nebudú zo strany vlády splnené, pristúpime k navrhnutým krokom a začneme obmedzovať našu činnosť a realizovať konkrétne navrhnuté opatrenia,“ uzavreli starostovia s tým, že pri riešení všetkých svojich požiadaviek žiadajú vládnych predstaviteľov o účasť predstaviteľov obcí a miest z regiónu „na úrovni partnerov“.

Predneseniu požiadaviek predchádzalo na zhromaždení s účasťou približne 200 predstaviteľov samospráv, ktorých podporili aj Jednota dôchodcov Slovenska či Slovenský zväz telesne postihnutých, predstavenie tém, ktoré mestá a obce v regióne považujú za najpálčivejšie.

Spomenula sa nejestvujúca štúdia realizovateľnosti diaľnice na Zemplín, chýbajúce projekty, ktorými vie samospráva znižovať nezamestnanosť, či potreba systémovej podpory v oblasti cestovného ruchu.

Nech ich nájdu v rozpočtoch

Aktualizované 18:37 Samosprávy majú zdroje na krytie zvýšených cien energií hľadať predovšetkým vo svojich rozpočtoch. Rovnaký problém sa týka aj štátnej správy. Uviedlo to pre TASR Ministerstvo financií (MF) SR v reakcii na požiadavky starostov a primátorov Zemplína a horného Šariša

„MF SR je však v odôvodnených prípadoch pripravené s mestami a obcami diskutovať o poskytnutí primeraných kompenzačných opatrení, napríklad v podobe návratných finančných výpomocí,“ uviedol rezort s tým, že jeho prioritou v súčasnej situácii je predovšetkým pomoc ohrozeným domácnostiam.

Ako tiež rezort pripomenul, v súvislosti s vládnym prorodinným balíčkom zároveň ponúkol samosprávam viaceré riešenia. Má ísť o úpravy daňového mixu, zníženie finančnej záťaže miest, obcí a samosprávnych krajov odpustením časti poskytnutých návratných výpomocí z minulosti, alebo úpravy využitia rezervného fondu v roku 2022.

Ministerstvo podotklo, že samosprávy vníma ako rovnocenných partnerov nielen v správe vecí verejných, ale i sociálnom dialógu, oceňuje tiež ich prácu počas pandémie aj ukrajinskej krízy.

„Rovnako však očakáva konštruktívnu diskusiu za rokovacím stolom,“ uzavrelo.

Prečítajte si aj:

Protest predstaviteľov samospráv regiónu Zemplína a horného Šariša
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jana Ďurašková
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM