Webnoviny - Svet

SANE-ME: Šampiónmi Rus Demčenko a Lotyši

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

SIGULDA 24. januára (WEBNOVINY) – Majstrom Európy v súťaži jednotlivcov sa na 42. kontinentálnom šampionáte sánkarov v lotyšskej Sigulde stal po štyroch rokoch opäť Rus Albert Demčenko, ktorý svojím nedeľňajším triumfom nadviazal na sobotňajšie prvenstvo krajanky Tatiany Ivanovovej v kategórii žien.

Demčenko pri neúčasti obhajcu titulu a lídra Svetového pohára Taliana Armina Zöggelera, ako aj najlepších Nemcov (Möller, Loch, Langenhan) zvládol úlohu favorita a v oboch jazdách predstihol svojich konkurentov, pričom v prvej vytvoril rekord dráhy. Tridsaťosemročný ruský reprezentant si k dvom striebram pridal do zbierky aj druhé zlato z individuálnej súťaže mužov na ME (premiérové získal v nemeckom Winterbergu 2006). Ďalšie dve miesta na stupni víťazov patrili rakúskym sánkarom. Wolfgang Kindl skončil s odstupom 0,226 sekundy druhý a Daniel Pfister bol tretí (+0,314). Pre oboch sú to prvé cenné kovy z kontinentálneho šampionátu.

Jediný slovenský zástupca Jozef Ninis sa výraznejšie nepresadil. V konkurencii 34 pretekárov obsadil 20. priečku (+2,488) a v porovnaní s predchádzajúcimi ME 2008 v talianskej Cesane si pohoršil o dva stupienky. Po prvej jazde figuroval na 19. pozícii, v druhej zajazdil až 23. najlepší čas, ale napokon sa rovnako ako ostatní Slováci v Sigulde umiestnil v druhej desiatke konečného poradia. „Ninis pokazil obe jazdy pri vychádzaní zo štrnástej zákruty a ani na štarte to nebolo v jeho podaní najlepšie. Dnešné preteky mu nevyšli,“ poznamenal na adresu svojho zverenca šéftréner reprezentácie SR Ľubomír Mick.

Nevydarené vystúpenie slovenských sánkarov zavŕšila diskvalifikácia v súťaži štafiet, v ktorej sa malo predstaviť kvarteto Veronika Sabolová, Jozef Ninis a Ján Harniš – Branislav Regec. Na dráhu v Sigulde sa však dostala len Sabolová. Tá po prejdení cieľa minula signalizačné zariadenie, ktorého sa treba dotknúť, aby sa na trať mohol vydať ďalší člen štafety. Ninis a Harniš s Regecom už svoju jazdu absolovovať nemohli a bolo po nádejach na vylepšenie 6. miesta z ME 2008.

„Sabolová predviedla skvelú jazdu, ale po prejdení cieľa sa jej nepodarilo stabilizovať sane. Narazila do mantinelu a vzápätí netrafila cieľovú ´plácačku´ vysiacu približne meter nad ľadom. Tým pádom nás diskvalifikovali. Bola veľká zima. Podľa Veronikiných slov jej zamrzol štít na prilbe a nevidela ani meter. Je tu mínus 23 stupňov, takže sa ani nedivím. Stáva sa to aj iným družstvám, dnes sme však boli jediní. Pre mňa osobne a aj pre celý reprezentančný tím boli ME v Sigulde sklamaním,“ dodal Mick k účinkovaniu slovenských sánkarov, ktorých vzápätí čakala 1200 km dlhá cesta do talianskej Cesany na budúcotýždňové finálové podujatie Svetového pohára.

Súťaž štafiet vyhrali v konkurencii ôsmich kvartet na radosť domácich priaznivcov reprezentanti Lotyšska v zložení Anna Orlovová, Martinš Rubenis a Andris Šics – Juris Šics. Lotyši obhájili prvenstvo spred dvoch rokov. Strieborné medaily získali opäť Rakúšania (+0,030) a nemecký tím štartujúci len so svojou druhou garnitúrou bol tretí (+0,084).

Výsledky: muži: 1. Albert Demčenko (Rus.) 1:36,748 min, 2. Wolfgang Kindl 1:36,974, 3. Daniel Pfister (obaja Rak.) 1:37,062, 4. Martinš Rubenis (Lot.) 1:37,104, 5. Viktor Knejb (Rus.) 1:37,281, 6. Johannes Ludwig (Nem.) 1:37,339,…20. Jozef Ninis (SR) 1.39,236

štafety: 1. Lotyšsko (Orlovová, Rubenis, A. Šics – J. Šics) 2:16,992 min, 2. Rakúsko (Halderová, Kindl, A. Linger – W. Linger) 2:17,022, 3. Nemecko (Martiniová, Ludwig, Wendl – Arlt) 2:17,076,…Slovensko (Sabolová, Ninis, Harniš – Regec) diskvalifikované

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM