Webnoviny - Svet

Šarkőzy odstúpil, situáciu majú riešiť Malacky samé

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Zamestnanec Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Štefan Šarkőzy odstúpil z pozície koordinátora pre riešenie situácie na Družstevnej ulici v Malackách.

Splnomocnenec vlády Miroslav Pollák sa osobne nestotožnil s jeho požiadavkou, no napriek tomu Šarkőzyho rozhodnutie akceptoval, informovala agentúru SITA Iveta Duchoňová z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

Šarkőzy sa vzdal postu po rozsiahlej medializácii. Jeho prácu na dnešnej tlačovej konferencii kritizovala aj predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva Anna Belousovová. „Je pre mňa dôležité, aby sa situácia v Malackách riešila bez emócií, preto som požiadal splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity o odstúpenie z pozície koordinátora riešenia situácie v Malackách,“ uviedol vo svojom stanovisku Šarkőzy.

OBRAZOM: Lipšic rieši problém v Malackách (18. februára 2011)

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity poveril svojho zamestnanca Štefana Šarkőzyho koordináciou prípravy riešenia situácie v meste. So zástupcami mesta Malacky sa predbežne dohodol, že úloha koordinátora je ukončená a túto činnosť v plnej miere preberá na seba mesto. Úrad splnomocnenca však aj naďalej bude aktívne sledovať situáciu, zúčastňovať sa na rokovaniach ako člen komisie a v rámci svojich možností a kompetencií pomáhať mestu pri riešení vzniknutého problému.

Podľa Šarkőzyho treba situáciu riešiť racionálne a nie rozdúchavať problém zverejňovaním skreslených informácií v médiách. „Od začiatku mi ide o to, aby sa v Malackách našlo riešenie, ktoré nielenže pomôže všetkým zainteresovaným, ale bude aj akceptovateľné pre všetky strany,“ konštatuje Šarkőzy. Z doterajších stretnutí so zástupcami mesta má dobrý pocit a verí, že mesto bude pokračovať v naštartovaných líniách, ktoré s úradom prerokovalo.

BELOUSOVOVA: „Šarkőzy je len pešiak“

Štefan Šarkőzy je len pešiak a z pozície koordinátora pre riešenie situácie na Družstevnej ulici v Malackách odstúpil, pretože celospoločenská kritika si vyžadovala vyvodenie dôsledkov. Tvrdí to predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva Anna Belousovová. „Zodpovednosť sa vyvodila voči pánovi Šarkőzymu, ten bol na rane, hoci ja si myslím, že zodpovednosť za situáciu majú podstatne iní ľudia,“ uviedla pre agentúru SITA Belousovová.

„Verím, že kompetentní na čele s pani premiérkou sa konečne zobudia a začnú konať, pretože taktika obetovania pešiakov a hra na vyvodenie zodpovednosti, ktorou podľa mňa odstúpenie pána Šarkőzyho je, nie je skutočným riešením pálčivých problémov obyvateľov Slovenska,“ dodala Belousovová.

Odstúpenie Štefana Šarkőzyho vníma ako logický dôsledok silnejúceho spoločenského tlaku a oprávnenej kritiky na neschopnosť všetkých kompetentných poskytnúť občanom ochranu voči skupinám neprispôsobivých občanov a zabezpečiť, aby zákony republiky platili pre všetkých rovnako.

Mobilnú škôlku Rómovia zavrhli

Mobilnú škôlku pre deti z problémovej rómskej rodiny na Družstevnej ulici v Malackách dnes otvoril aktivista Alojz Hlina. Deti do jej priestorov pozval, rodičia však jeho ponuku odmietli. Na prítomnosť médií reagovali tak, že na ulicu spoza brány vyhadzovali topánky, rôzne predmety a na cestu vylievali vodu. Napriek tomu si Alojz Hlina nemyslí, že by obyvatelia problémovej rodiny úplne jeho pomoc odmietali. Ich odmietavý postoj označil ako strach z niečoho neznámeho.

„Ja by som tomu nechal čas a možno budeme prekvapení,“ povedal Hlina. Aktivista sa dnes s niektorými členmi rodiny porozprával. Zistil, že v názore na jeho pomoc sa medzi nimi vytvorili dva tábory, jeden zmierlivejší a jeden problematickejší. Preto verí, že v tomto prípade môže dôjsť k zlepšeniu.

Mobilná škôlka je vo veľkorozmernom kontajneri pristavená pred domom problémovej rodiny. Bude otvorená každý pracovný deň od 9:30 do 14:30, a to počas tridsiatich dní. Deťom sa budú venovať dvaja pracovníci. Mobilná škôlka je podľa jej štatútu dobrovoľná nezisková aktivita fyzických osôb a je určená len pre deti do 14 rokov. Služby sú poskytované v dobrej viere a bez nároku na refundáciu. Rodičia do objektu vstupovať nemôžu, svoje deti môžu kontrolovať len v tesnej blízkosti mobilnej škôlky, teda pri okne alebo pri dverách. Deti nebudú môcť využívať služby škôlky, ak budú poškodzovať jej majetok alebo sa budú správať neprispôsobivo.

VIDEO: Rómska rodina odmietla Hlinovu mobilnú škôlku

Alojz Hlina nedávno poslal predsedníčke vlády Ivete Radičovej list, v ktorom ju žiada, aby odvolala pracovníka Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity Štefana Šarközyho z prípadu v Malackách. Podľa neho svoju prácu nezvláda. Ako uviedol Hlina, v tejto veci sa už chystá nejaká zmena. O akú zmenu pôjde, však bližšie konkretizovať nechcel. V piatok sa v Malackách k tejto téme pripravuje aj verejné zhromaždenie.

V Malackách vo štvrtok vykonajú miestne posúdenie stavby za účasti statika a súdneho znalca o miere poškodenia statických konštrukcií, prípadne o miere zavlhnutia základovej dosky na dvoch domoch v susedstve neprispôsobivej rodiny. Ako uviedol Hlina, na základe zistení sa navrhne súbor opatrení na statické zabezpečenie stavby a na doplnenie izolácií. „Predpokladám, že samospráva ako stavebný úrad bude operatívna vo vydaní rozhodnutia,“ dodal Hlina.

VIDEO: Kontajnery pre neprispôsobivých občanov

Splnomocnenec im hľadá nové bývanie

Rómsky splnomocnenec Miroslav Pollák rieši problém, ktorý vznikol v Malackách medzi rodinou Dobrovodských a ich neprispôsobivými susedmi. „Na pokyn predsedníčky vlády Slovenskej republiky venuje osobitnú pozornosť a ponúka riešenia splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák s cieľom vyriešiť náhradné ubytovanie pre rómsku rodinu,“ informovali agentúru SITA z tlačového odboru úradu vlády.

Vyhlásenie vlády k aktuálnej situácii v Malackách

Problémy v Malackách sa datujú od roku 2009. Mestský úrad v Malackách požiadal o spoluprácu Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Koná aj stavebný úrad. Mesto Malacky v súčinnosti s uvedenými orgánmi a na podnet Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vykonalo rad opatrení. Na pokyn predsedníčky vlády SR venuje osobitnú pozornosť a ponúka riešenia splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák s cieľom vyriešiť náhradné ubytovanie pre rómsku rodinu. Zloženie pracovnej skupiny pre riešenie vzniknutej situácie je plne v kompetencii Mestského úradu.

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Medzi rómskou rodinou a ich susedmi Dobrovodskými trvajú nezhody už niekoľko rokov. Podľa Dobrovodských sa im Rómovia vyhrážajú a nadávajú im. Trápi ich hluk, ale aj nehygienické správanie aj drobné krádeže zo strany neprispôsobivej rodiny. Okrem toho si problémová rodina na cudzom pozemku postavila tri čierne stavby. Jednu čiernu stavbu už stavebný úrad nechal zbúrať. Malacky v súvislosti s problémovou rodinou dvakrát navštívil aj minister vnútra Daniel Lipšic.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM