Webnoviny - Svet

Saudská Arábia zvýši export ropy do Číny

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP PEKING 26. januára (WEBNOVINY) – Saudská Arábia v tomto roku zvýši kontrahovaný predaj ropy najväčšej ázijskej rafinérii, čínskej firme Sinopec, o 10 %. Ide o ďalší krok Rijádu v upevňovaní svojho podielu na najrýchlejšie rastúcom trhu s palivami na svete. Saudská Arábia zvyšuje export do Číny už tretí rok. Čína ťahá rast globálneho dopytu po čiernom zlate už desaťročie a je blízko tomu, že predbehne USA na pozícii najväčšieho odberateľa ropy zo Saudskej Arábie.

Spoločnosť China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec) bude počas roka 2011 dovážať zo Saudskej Arábie viac ako 550 tis. barelov denne. Vlani Sinopec dovážal denne 500 tis. barelov saudskoarabskej ropy. Podľa výpočtov agentúry Reuters založených na údajoch od zdrojov z ropného sektora sa celkový objem termínovaných kontraktov na dodávky ropy do Číny zvýši na nový rekord 970 tis. barelov denne.

Celkový tohtoročný dovoz saudskoarabskej ropy do Číny na úrovni takmer 1 mil. barelov denne bude znamenať, že Peking bude tesne za hlavným zákazníkom Rijádu, Spojenými štátmi americkými. Počas januára až októbra 2010 USA podľa údajov amerického Federálneho úradu pre energetiku (EIA) odoberali priemerne 1,09 mil. barelov saudskoarabskej ropy denne. Celkový dovoz ropy do Číny vlani vzrástol na rekordných 4,79 mil. barelov denne, čo bolo medziročné zvýšenie o takmer 18 %.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM