Správy Zo zahraničia

Scholz VARUJE pred rozdelením sveta na 2 bloky: Nesmieme padnúť do Putinovej pasce!

Nemecký kancelár Olaf Scholz V pondelok varoval pred rozdelením sveta na dva bloky v dôsledku vojny na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Scholz VARUJE pred rozdelením sveta na 2 bloky: Nesmieme padnúť do Putinovej pasce!
Zdroj: TASR/AP

Podľa neho ide o pascu, ktorú nastražil ruský prezident Vladimir Putin. Šéf spolkovej vlády to uviedol na okraj summitu skupiny G7 v exkluzívnom rozhovore pre televíznu stanicu ZDF.

Putinova pasca?

„Nemali by sme padnúť do pasce nastraženej ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tvrdí, že svet je rozdelený na globálny Západ – t. j. G7 a ich priateľov na severe – a všetkých ostatných. To nie je pravda,“ uviedol kancelár vo vysielaní ZDF.

Scholz dodal, že aj z tohto dôvodu boli na summit G7 pozvané krajiny ako a Argentína, India, Indonézia, Juhoafrická republika či Senegal. Scholz povedal, že je dôležité diskutovať s týmito krajinami.

Potrebná solidarita

„Treba prejaviť solidaritu, pretože ruská útočná vojna má dôsledky pre celý svet,“ uviedol Scholz. V tomto kontexte spomenul dôležitosť vytvárania nových energetických partnerstiev.

Skupina G7 zahŕňa okrem Nemecka a Spojených štátov aj Britániu, Francúzsko, Japonsko, Kanadu a Taliansko. Skupina bola založená v roku 1975 v dôsledku globálnej hospodárskej krízy ako skupina najsilnejších priemyselných krajín.

Podľa agentúry DPA je G7 v súčasnosti vnímaná aj ako spoločenstvo vyspelých demokracií, ktoré vyznávajú hodnoty slobody a práv občanov.

Neprehliadnite aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM