Webnoviny - Svet

Schopnosť Európy čeliť dlhom ukáže až rok 2011

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Skutočnú schopnosť európskych krajín urobiť si poriadok vo verejných financiách a odvrátiť tak riziká vyplývajúce z dlhovej krízy ukáže až rok 2011. Práve dlhová kríza by pritom v Európe mala byť jednou z najsledovanejších tém. „V roku 2010 ešte Európa až na niektoré výnimky, napríklad Grécko, výraznejšie neznižovala schodky verejných financií. Až budúci rok ukáže, nakoľko sú európske krajiny schopné upratať si hospodárenie,“ uviedol pre agentúru SITA analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Téma fiškálnej konsolidácie tak bude podľa ekonóma VÚB banky Andreja Aradyho ovplyvňovať tak svetovú, ako aj slovenskú ekonomiku. „Na jednej strane by konsolidačné úsilie malo pomôcť navrátiť dôveru na trh a znížiť averziu investorov voči riziku, na druhej strane však znižovanie vládnych výdavkov môže spomaľovať ekonomický rast, čím sa tieto pozitívne výhľady môžu zhoršovať,“ konštatoval.

Dôveru na trh by mal priniesť aj nový záchranný systém, ktorý by mal nahradiť dočasný euroval od roku 2013. Na vytvorení permanentného systému sa už dohodli aj európski lídri na decembrovom summite v Bruseli. Podrobnosti fungovania permanentného mechanizmu by mali lídri doladiť v tomto roku, keď sa predsedníctva v Európskej únii na pol roka ujíma Maďarsko.

Do boja s vysokým deficitom sa pustila aj slovenská vláda. Po dvoch rokoch takmer osempercentných schodkov by sa mal totiž deficit vplyvom výdavkových ako aj príjmových opatrení v roku 2011 znížiť na rozpočtovaných 4,9 % hrubého domáceho produktu. Skutočný výsledok však bude závisieť od vývoja globálnej ekonomiky ako aj od skutočného dopadu konsolidačných opatrení. Že sa nemusí podariť dosiahnuť rozpočtovaných 4,9 % preto naznačila napríklad aj ratingová agentúra Standard & Poor’s, ktorá Slovensku v budúcom roku prognózuje schodok verejných financií v objeme 6 % výkonu ekonomiky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM