Správy

Schválili návrh koncepcie, ktorá pomôže bojovať proti hybridným hrozbám

Vláda v stredu na svojom rokovaní schválila návrh Koncepcie pre boj Slovenskej republiky proti hybridným hrozbám. Jej účelom je nastaviť mechanizmus výmeny informácií a kooperácie v prípade takýchto hrozieb. Materiál na rokovanie predložil predseda vlády.

Ilustračný obrázok k článku Schválili návrh koncepcie, ktorá pomôže bojovať proti hybridným hrozbám
Zdroj: TASR

„Súčasne pôsobiace aktivity, ktoré ohrozujú základné atribúty štátu alebo ich funkčnosť, sa označujú ako hybridné hrozby. Je teda definovaná ako súbor nátlakových a podvratných činností, konvenčných a nekonvenčných, vojenských a nevojenských metód, ktoré môžu štátne aj neštátne subjekty koordinovaným spôsobom využívať na dosiahnutie konkrétnych cieľov bez formálneho vyhlásenia vojny a pod prahom zvyčajnej reakcie,“ píše sa v materiáli.

Návrh Koncepcie pre boj Slovenskej republiky proti hybridným hrozbám bol vypracovaný na základe uznesenia Bezpečnostnej rady SR zo 17. mája 2017. Na vytvorení koncepcie sa podieľala pracovná skupina zložená zo zástupcov Národného bezpečnostného úradu, Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva, Prezídia Policajného zboru a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Slovenská republika je súčasťou celkového bezpečnostného prostredia, čelí rovnakým typom hrozieb ako iné členské štáty EÚ a NATO v rôznej intenzite, a preto tento typ hrozieb nemôže ignorovať,“ informuje návrh.

V koncepcii sú definované úlohy národného kontaktného miesta pre hybridné hrozby, ktoré bude plniť Situačné centrum Slovenskej republiky. Úlohy národného kooperačného centra pre hybridné hrozby bude mať na starosti Národné bezpečnostné analytické centrum. Koncepcia navrhuje tiež možnosti spolupráce s akademickou obcou, súkromným sektorom, subjektmi občianskej spoločnosti a organizáciami na medzinárodnej úrovni.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM