Webnoviny - Svet

SDKÚ-DS a SaS navrhujú verejnú voľbu prokurátora

WEBNOVINY.SK

Predseda SAS Richard Sulík prichádza na rokovanie Koaličnej rady do centrály Most-Híd. Bratislava, 6. december 2010.Foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS a SaS presadzujú verejnú voľbu generálneho prokurátora v parlamente. Potvrdili to dnes pri príchode na rokovanie Koaličnej rady predsedovia strán Mikuláš Dzurinda a Richard Sulík.

Obaja navrhnú vládnym partnerom KDH a Most-Híd, aby sa utorková voľba šéfa prokuratúry v národnej rade uskutočnila tajným hlasovaním, ale skončila by neúspešne. Koaliční poslanci by si iba prevzali hlasovacie lístky a vyšli s nimi von zo sály. Potom by koalícia vypracovala novelu rokovacieho poriadku, ktorá by umožnila verejnú voľbu generálneho prokurátora, čo znamená, že by poslanci hlasovali rovnako ako pri bežných zákonoch.

„SaS stojí za premiérkou a chce k tomu pristupovať zodpovedne. To znamená, že sme za to, aby bolo druhé kolo zablokované a tretia voľba generálneho prokurátora odtajnená,“ povedal Sulík. Odmietame, aby šesť zradcov rozhodovalo o osude tejto vlády, pripomenul Sulík s tým, že išli do vládnej koalície pod vedením Ivety Radičovej.

Dzurinda nechce byť predsedom vlády Nekomentoval, ako by SaS reagovala, ak by premiérka padla. „SDKÚ-DS je neuveriteľne silne zjednotená. Na kongrese našej politickej strany jasne zaznelo, že stojíme za vládou Ivety Radičovej. Preto by som chcel veľmi jasne zdôrazniť, že nič také, ako diskusie, premýšľanie o mocenskom preskupovaní v rámci našej strany nie že neexistuje, ale ani neprichádza do úvahy,“ povedal Dzurinda. Vylúčil, že by sa chcel stať predsedom vlády. Podotkol, že dnes ho občania oslovujú, že chcú vedieť, ako poslanci hlasujú pri voľbe generálneho prokurátora. Preto navrhne odtajnenie voľby.

Predseda KDH Ján Figeľ nie je za to, aby pri utorkovej voľbe boli rozdané dva hlasovacie lístky. Na rokovanie prišiel s viacerými alternatívami, ktoré odmietol konkretizovať. Koaličná rada, ktorá zasadá v sídle strany Most-Híd, rieši spôsob, ako sa dostať z vládnej krízy po trojnásobnej neúspešnej voľbe generálneho prokurátora. Radičová od začiatku stojí za svojim výrokom, že ak poslanci zvolia terajšieho šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku, podá demisiu. V ostatných voľbách získal Trnka o jeden hlas viac ako koaličný nominant Jozef Čentéš, pričom za Trnku hlasovali aj niektorí koaliční zákonodarcovia. Druhé kolo voľby sa uskutoční v utorok v parlamente.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM