Webnoviny - Svet

SDKÚ-DS chce získať voličov silným programom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. decembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS bude lákať voličov na sľuby, že podporí ochranu a tvorbu pracovných miest.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš, strana považuje rastúcu nezamestnanosť za najväčší problém Slovenska.

Celý volebný program s príznačným názvom 4×4 riešenia predstavia v januári.

„Tak ako do ťažkého terénu je najlepšie silné auto s pohonom 4×4, tak aj do neľahkých časov, ktoré nás čakajú, treba skúsenú a odbornú reprezentáciu, ale aj silný program,“ ozrejmil Mikloš. Priznáva, že nová vláda bude musieť znížiť verejné výdavky, no odmieta zvyšovanie celkového daňovo-odvodového zaťaženia práce.

Dzurindovci avizujú, že v prípade volebného úspechu v predčasných parlamentných voľbách v marci 2012 budú presadzovať zjednodušenie daňovo-odvodového systému. „Finančný úrad bude jediným miestom, kde sa budú platiť dane, odvody, clá a spoločným ročným zúčtovaním daní a odvodov výrazne znížime celkové byrokratické zaťaženie občanov. Bude platiť: jeden výkaz, jedna platba, jeden úrad,“ uviedol Mikloš.

Stavať chce na návrhu, ktorý spolu s ministrom práce Jozefom Mihálom nestihli predložiť súčasnej vláde. SDKÚ-DS tak ako v minulosti hovorí o zachovaní rovnej dane a podpore podnikateľského prostredia.

Podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej však rozvoj podnikateľského prostredia stále brzdí nízka vymožiteľnosť práva. Z tohto dôvodu sa SDKÚ-DS bude snažiť dotiahnuť reformu justície. Okrem toho pripravuje aj niekoľko špecifických opatrení, ktoré by „vyčistili podnikateľské prostredie.“

Čierna listina, živnostníci a absolventi

„Vytvoríme takzvanú čiernu listinu podnikateľov, ktorí si neplnia svoje zákonné povinnosti, napríklad nezverejňujú svoje účtovné uzávierky včas v obchodnom registri alebo nedajú návrh na vyhlásenie konkurzu na svoju firmu včas,“ ozrejmila Žitňanská. Podnikateľ na čiernej listine by si napríklad niekoľko rokov nemohol založiť ďalšiu firmu, nesmel by sa uchádzať o štátne zákazky a podobne.

Zmeny si pre prípad volebného úspechu pripravila SDKÚ-DS aj pre živnostníkov. Doterajšie dotácie pre nových živnostníkov chce zrušiť. Mikloš tvrdí, že ich zneužívali formálni živnostníci. „Chceme presmerovať dotáciu na tvorbu živností, a to na pomoc pre živnostníkov a malé firmy, ktoré prijmú prvého zamestnanca,“ povedal Mikloš.

Novinky pripravuje strana i pre absolventov, ktorí sa nezamestnajú do šiestich mesiacov od ukončenia školy. „Chceme, aby mu štát garantoval buď prax, alebo rekvalifikáciu,“ hovorí Mikloš. Stáže alebo prax by mali absolventom ponúkať verejné inštitúcie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM