Webnoviny - Svet

SDKÚ-DS chce znížiť plat aj primátorovi Prešova

WEBNOVINY.SK

Primátor Prešova Pavel Hagyari Foto: SITA/Viktor Zamborský PREŠOV 24. mája (WEBNOVINY) – Primátor Prešova Pavel Hagyari presadzuje pre nové volebné obdobie zvýšený počet volebných obvodov zo súčasných šiestich na osem alebo deväť. Súčasne navrhuje znížiť počet poslancov mestského zastupiteľstva z 31 na 19. Počet poslancov na dolnej hranici odôvodňuje šetrením financií. Návrhom sa už zaoberali členovia mestskej rady a ako poradný orgán primátora mu odporučili ponechať súčasný stav.

Strana SDKÚ-DS na dnešnej tlačovej besede zverejnila svoj model, ktorý predložia ako pozmeňujúci návrh na stredajšom zastupiteľstve. Poslanec Juraj Hurný informoval, že ich strana navrhne ponechať súčasný počet poslancov na čísle 31. Prešov, ako tretie najväčšie mesto na Slovensku, si podľa neho zaslúži mať 31 poslancov. Viac poslancov zabezpečí pre občanov lepší servis, budú bližšie k ľuďom. Súčasne navrhnú znížiť plat primátora, plat zástupcu primátora a odmeny poslancov o 20 percent, čím sa docieli žiadané šetrenie mestskými financií. Počet volebných obvodov navrhujú zvýšiť zo šesť na osem.

Hurný konkretizoval, že rozdelením dvoch najväčších volebných obvodov na Sídlisku III a na sídlisku Sekčov na polovicu by sa dosiahla v rámci mesta väčšia vyváženosť. V priemere v každom volebnom obvode by boli štyria poslanci. Poslankyňa Mária Čížiková informovala, že strana SDKÚ-DS odmieta Hagyariho návrh odčleniť mestskú časť Nižná Šebastová ako samostatný obvod, lebo táto lokalita nespĺňa predpísaný počet obyvateľov na samostatný obvod a navyše by ju zastupoval iba jeden poslanec, čím by tu chýbal protinávrh.

Podľa Hurného oficiálne rokovania v spoločnom poslaneckom klube SDKÚ-DS a KDH, ani medzi ostatnými poslaneckými klubmi v mestskom zastupiteľstve neboli. Pre svoj návrh však budú hľadať podporu aj medzi opozičnými poslancami. „SDKÚ-DS ako zodpovedná politická strana si je vedomá potreby šetriť peniaze v dnešnej krízovej dobe. Šetriť je potrebné a každý musí začať sám od seba. Náš návrh vychádza z logických argumentov. Preto veríme, že poslanci aj primátor mesta pristúpia k tomuto návrhu zodpovedne a podporia ho,“ povedal Hurný. Zníženie odmien pre primátora, viceprimátorku a poslancov budú navrhovať už od júla tohto roka. Primátor Hagyari dnes nebol v Prešove, podľa hovorkyne mesta Ivety Adamovej reagovať bude v stredu, keď budú známe návrhy poslancov. Po mestskej rade pre agentúru SITA uviedol, že jeho návrh na zníženie počtu poslancov na minimum je reakciou na podnety občanov. Zdôvodnil ho tiež racionalizačnými opatreniami. Pokiaľ sa v poslaneckých kluboch nedohodnú, nebude to predkladať do zastupiteľstva. Určite však chce zmeniť počet volebných obvodov, ktoré sú niekde príliš veľké. S poslancami za SDKÚ-DS sa stotožňuje v tom, že treba rozdeliť volebné obvody sídliska Sekčov a prípadne aj Sídlisko III. Presadzuje zriadiť aj samostatný obvod Nižná Šebastová, ako sa vyjadril, „je to prirodzený celok, lebo ide o bývalú obec.“

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM