Webnoviny - Svet

SDKÚ-DS schválila nomináciu Radičovej na premiérku

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Ústredná rada SDKÚ-DS dnes potvrdila nominácie strany na posty ministrov a štátnych tajomníkov. Rada schválila nomináciu Ivety Radičovej na post premiérky. Zároveň navrhla Mikuláša Dzurindu za ministra zahraničných vecí, Ivana Mikloša za ministra financií, Luciu Žitňanskú za ministerku spravodlivosti a za šéfa rezortu školstva Eugena Jurzycu.

Ústredná rada schválila aj nominácie na posty štátnych tajomníkov na ministerstvách. V rezorte financií to má byť Vladimír Tvaroška, v rezorte spravodlivosti Mária Kolíková, v rezorte školstva Jaroslav Ivančo a na ministerstve zahraničia Milan Ježovica. Ministerstvo financií podľa dohody koaličných strán má mať dvoch štátnych tajomníkov. O druhom zatiaľ modrí nerozhodli.

Budúca vláda bude preberať krajinu v dôsledku krízy a nezodpovedného vládnutia vlády Roberta Fica, v ťažkej hospodárskej situácii a čakajú ju rozhodnutia na obnovu Slovenska a naštartovanie ekonomiky. Uvádza sa to vo vyhlásení Ústrednej rady SDKÚ-DS, ktorá dnes zasadala v Bratislave. Pre modrých je programovou prioritou urobiť zo Slovenska lepšie miesto pre život.

Radičová chce meniť kompetenčný zákon pre právomoci vicepremiéra

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová príde na dnešné rokovanie Koaličnej rady s návrhom zmeniť kompetenčný zákon. Zmena by mala vyriešiť spor v koalícii, ktorá sa v piatok nedokázala dohodnúť na kompetenciách pre podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny. Pre tento spor v piatok prerušili stredopravé strany koaličné rokovanie. Stretnú sa opäť dnes popoludní.

Strana Most-Híd požaduje, aby vicepremiér disponoval aj možnosťou rozhodnúť o výške finančných grantov, ktoré schváli. Túto kompetenciu dnes nemá. Rozhodujú o tom úradníci na úrade vlády. Podľa designovanej premiérky Ivety Radičovej existujú dve riešenia vzniknutej situácie. Prvé je posilnenie právomocí vicepremiéra a druhé vznik nového ústredného orgánu štátnej správy pre riešenie ľudských práv a národnostné menšiny. Podľa predsedu Mostu Bélu Bugára vicepremiér má mať kompetencie a nie pseudokompetencie. Nemyslí si, že je skutočnou kompetenciou, ak podpredseda vlády nerozhoduje o výške peňazí, ale po ňom ju schvaľuje vládny úradník.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu hlavnou charakteristikou vnútropolitickej situácie je zmena mocenských pomerov, keď súčasná vláda smeruje do opozície a opozičné strany vytvoria novú vládu. Dzurinda upozornil aj na mierny ústup nacionalizmu, keďže svoje pozície stratili po voľbách strany, pre ktoré bol nacionalizmus hlavnou témou.

Okrem SDKÚ-DS sú oficiálne známi aj kandidáti SaS na posty ministrov. Ich mená cez týždeň potvrdil predseda SaS Richard Sulík. Ministrom hospodárstva má byť Juraj Miškov, ministrom obrany Ľubomír Galko, ministrom kultúry Daniel Krajcer a ministrom práce Jozef Mihál. Strana Most bude nominácie schvaľovať v pondelok na zasadnutí republikového výboru. Mená ešte nezverejnilo KDH, len predseda strany Ján Figeľ oznámil, že on by sa mal stať ministrom dopravy.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM