Webnoviny - Svet

SDKÚ pod Frešom už nebude pyšnou stranou, dúfa I. Matovič

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. mája (WEBNOVINY) – Jednou z prvých tém rozhovorov medzi lídrami SaS a SDKÚ-DS bude schvaľovanie trvalého eurovalu.

Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že sa bude usilovať novopečeného predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša presvedčiť, aby sa pridal „na stranu zdravého rozumu“ a zmluvu o eurovale odmietol.

„Pretože ak raz dáme hlavu do tej slučky, tak ju už nevytiahneme,“ povedal pre agentúru SITA.

Otázka, či treba zárukami pomáhať zadlženým ekonomikám, nie je vo vzťahoch SaS a SDKÚ-DS novinkou. Práve zvýšenie objemu záruk v dočasnom eurovale bolo príčinou pádu vlády Ivety Radičovej.

Sulíkovci totiž svoj odmietavý postoj nezmenili ani v okamihu, keď Radičová hlasovanie o eurovale spojila s vyslovením dôvery vláde. Poslanci za SaS sa pri hlasovaní zdržali, čo napokon viedlo k predčasným voľbám, v ktorých triumfoval Smer-SD Roberta Fica.

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič sa nádeja, že Frešo zmení charakter svojej materskej strany, pretože ľudia v nej podľa Matoviča trpia pýchou. Tvrdí, že práve pýcha v duchu známeho príslovia predchádzala pádu SDKÚ-DS na súčasné pozície. „Dúfam, že mu sláva nestúpne do hlavy. Ak sa tomu ubráni, teším sa na spoluprácu,“ povedal Matovič.

Podpredseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan zvolenie Pavla Freša komentovať nechcel, považuje to za internú záležitosť SDKÚ-DS. Pripomenul, že SDKÚ-DS je KDH programovo najbližšou stranou.

„V mnohom sme si blízki, aj keď máme niekedy rozdielne názory. Pavlovi Frešovi gratulujem k zvoleniu a teším sa na spoluprácu,“ povedal.

Frešo sa stal novým predsedom SDKÚ-DS na sneme strany vo Zvolene v sobotu 19. mája. Podporilo ho 242 delegátov, jeho súperku Luciu Žitňanskú 154. Žitňanskú vzápätí navrhol za svoju podpredsedníčku, tá však funkciu odmietla.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár sa obmedzil na konštatovanie, že Frešo má pred sebou náročnú úlohu získať dôveru voličov a vybudovať pevné základy strany.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM