Webnoviny - Svet

SDKÚ si nezvolila v prvom kole nového šéfa

WEBNOVINY.SK

ZVOLEN 19. mája (WEBNOVINY) – Kľúčové momenty histórie strany

júl 1997 Dohodu o vzniku Dúhovej koalície, neskôr nazvanej Slovenská demokratická koalícia podpísali Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH), Demokratická únia (DÚ), Demokratická strana (DS), Sociálnodemokra­tická strana Slovenska (SDSS) a Strana zelených na Slovensku (SZS). Vládna koalícia pod vedením Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) reagovala tým, že prijala v roku 1997 reštriktívny zákon, ktorý fakticky znemožňoval kandidovať vo voľbách koalíciám. Ako reakcia na tento krok sa SDK formálne pretransformovala z koalície na politickú stranu a členmi sa stalo 150 kandidátov do volieb. Tí zároveň vystúpili zo svojich materských politických strán.

jeseň 1998 Po parlamentných voľbách 25. a 26. septembra 1998 vznikla vláda zložená zo Slovenskej demokratickej koalície (SDK), Strany demokratickej ľavice (SDĽ), Strany maďarskej koalície (SMK) a Strany občianskeho porozumenia (SOP). HZDS získalo síce najviac, 27 percent hlasov voličov, nepodarilo sa mu však zostaviť vládu. Predsedom vlády sa stal Mikuláš Dzurinda.

január 1999 Od začiatku roka 1999 sa začali objavovať v SDK spory, ktoré súviseli s tzv. dvojitým členstvom. Členovia SDK totiž nemohli byť zároveň členmi svojich pôvodných materských strán. Vtedajší predseda SDK a premiér Mikuláš Dzurinda navrhoval ako riešenie vznik únie politických strán, čo však odmietli DS a KDH.

2000 Predstavitelia SDK blízki Dzurindovi sa dohodli na vytvorení nového politického subjektu – Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ), zaregistrovaná bola vo februári 2000. Po augustovom sneme sa k nej pridala aj Demokratická únia a v novembri 2000 sa konal aj ustanovujúci kongres SDKÚ.

2002 Parlamentné voľby vyhralo so ziskom 19,5 percenta hlasov HZDS, no premiérom SR sa opäť stal Mikuláš Dzurinda, predseda SDKÚ, ktorú podporilo 15,09 percenta voličov. Mikuláš Dzurinda podpísal koaličnú zmluvu s predsedom Strany maďarskej koalície (SMK) Bélom Bugárom, predsedom Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH) Pavlom Hrušovským a predsedom Aliancie nového občana (ANO) Pavlom Ruskom.

január 2006 Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) sa zlúčila s Demokratickou stranou (DS) – SDKÚ-DS.

2006 SDKÚ-DS sa po parlamentných voľbách nestala súčasťou vládnej koalície. Vo vláde Roberta Fica boli okrem zástupcov Smeru predstavitelia SNS a ĽS-HZDS.

2010 Mikuláš Dzurinda sa vo februári 2010 vzdal kandidatúry na volebného lídra SDKÚ-DS do júnových parlamentných volieb po tom, ako premiér Robert Fico obvinil stranu z korupcie. Volebným lídrom SDKÚ-DS sa stala Iveta Radičová, ktorá vykonávala po voľbách aj funkciu predsedníčky vlády SR. Koalíciu vytvorili strany SDKÚ-DS, strana Sloboda a Solidarita (SaS), KDH a strana Most-Híd.

2011 Vláda Ivety Radičovej padla 11. októbra 2011 pri hlasovaní o zvýšení záruk a rozšírení kompetencií eurovalu, keď nezískala dôveru poslancov NR SR. Vláda predtým schválila návrh premiérky Ivety Radičovej, aby sa spojilo hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde. Radičová návrh odôvodnila tým, že dopustiť izoláciu Slovenska je pre premiéra SR neprijateľné. Za euroval a zároveň za dôveru vláde hlasovalo v parlamente 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo najmenej 76 hlasov. Deväť poslancov hlasovalo proti a 60 nehlasovalo. Prezident Ivan Gašparovič sa 14. októbra rozhodol odvolať celý kabinet a NR SR rozhodla, že predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 10. marca 2012.

2012 Po volebnom neúspechu SDKÚ-DS ako aj celej slovenskej pravice v predčasných parlamentných voľbách 10. marca 2012 Dzurinda prevzal plnú politickú zodpovednosť a 12. marca 2012 oznámil, že skončí ako predseda SDKÚ-DS a na straníckom kongrese nebude kandidovať na post predsedu. Zároveň informoval, že bude v kandidatúre na šéfa strany podporovať Luciu Žitňanskú. Dzurinda v NR SR pôsobí ako radový poslanec.

Zdroj: Wikipédia, archív SITA.Doterajší predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda v sobotu skončí vo funkcii. O novom lídrovi rozhoduje 441 delegátov na zvolenskom VII. Kongrese SDKÚ-DS, ktorý odštartoval v sobotu ráno slovenskou štátnou hymnou.

„Dúfam, že tieto tóny budú znieť aj dnes večer v Helsinkách, lebo je pekná a naša,“ povedal pri privítaní delegátov a hostí na kongrese odstupujúci predseda Dzurinda. Dzurinda sa po neúspešných parlamentných voľbách rozhodol, že stranu viac nepovedie.

Prvé kolo volieb šéfa neurčilo

Delegáti si v prvom kole nezvolili nového predsedu. Podľa oficiálnych výsledkov žiadny z trojice kandidátov Pavol Frešo, Viliam Novotný a Lucia Žitňanská nezískal potrebný počet hlasov.

Do druhého kola tajnej voľby postúpili Frešo a Žitňanská. Frešo do druhého kola postúpil s podporou 178 delegátov a Žitňanskú podporilo 146 delegátov. Novotný získal podporu 59 delegátov. Okrem toho 30 hlasov bolo neplatných.

Ak by ani v druhom kole nebol zvolený predseda, vyhlásia sa nové voľby, do ktorých sa môžu prihlásiť opätovne aj neúspešní kandidáti.

Väčšina delegátov, ktorí nocovali vo Zvolene, očakáva tesný súboj medzi Frešom a Žitňanskou. Jeho výsledok si netrúfali odhadnúť. Novotnému veľké šance nedávali. Za víťaza prvého kola určili Žitňanskú. Novotný sa v piatok označil za čierneho koňa.

Na kongrese už vystúpil Mikuláš Dzruinda aj kandidáti na jeho post:

  • Nech Pán Boh pomáha SDKÚ, rozlúčil sa Mikuláš Dzurinda

Súčasný predseda Mikuláš Dzurinda zaželal svojej strane, aby zostala stranou, ktorá má čo povedať k veľkým témam, ktorá dokáže robiť zásadné zmeny a dosiahnuť veľké veci. „Nech nám na tejto ceste Pán Boh pomáha,“ rozlúčil sa v prejave Dzurinda so spolustraníkmi.

  • Lucia Žitňanská vie, že niektorí delegáti o nej pochybujú

Podpredsedníčka Lucia Žitňanská chce viesť stranu tak, aby sa stala prvou voľbou pre neľavicového voliča. Kandidatúru ohlásila pred voľbami preto, aby sa vrátila dôvera v stranu, povedala v sobotu kongresu. SDKÚ-DS je pre Žitňanskú jediná strana, ktorá má potenciál, aby existovala alternatíva Smeru. Politička povedala, že niektorí delegáti o nej pochybujú.

  • Pavol Frešo chce SDKÚ poslať do prvej ligy, začať chce zospodu

Bratislavský župan a kandidát na predsedu SDKÚ Frešo urobí všetko pre to, aby sa strana vrátila do prvej ligy. Podľa neho je dôležité je, aby strana zostala aj po voľbe predsedu jednotná. Poďakoval sa Lucii Žitňanskej, vďaka ktorej sa podarilo strane prekročiť päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu. Frešo ponúka cestu plnú práce.

  • SDKÚ vďačí za neúspech Dzurindovi, tvrdí kandidát Novotný

Poslanec NR SR Viliam Novotný tvrdí, že strana potrebuje nový začiatok. Straníci musia uskutočniť zásadnú zmenu lídrov, zmenu spôsobu politiky a zmenu organizácie strany. Novotný vidí príčinu neúspechu v Mikulášovi Dzurindovi. Novotný kritizoval aj personálne nominácie a najmä priateľa Ivana Mikloša Miroslava Mikulčíka, ktorý strane za rok a pol dvakrát zlomil väz.

  • Analytik Ján Baránek si za názor, že Žitňanská nedokázala po voľbách naštartovať stranu, si v sobotu vypočul kritiku z úst generálneho sekretára SDKÚ-DS Štefana Hudeca. SDKÚ má aj po voľbách preferencie pod hranicou zvoliteľnosti.

Podľa analytika Jána Baránka stojí stana na rázcestí. Voľba nového predsedu bude dôležitá z pohľadu toho, či sa bude strana úplne marginalizovať a bude nasledovať osud ĽS-HZDS, alebo či sa nájde niekto, kto zdvihne pomyselnú zástavu a zavelí do útoku.

Voliť sa budú aj podpredsedovia

Okrem voľby predsedu budú delegáti voliť aj podpredsedov strany. Aj keď sa uvažovalo, že počet podpredsedov sa rozšíri na šesť, medzi kandidátmi na predsedu panuje zhoda, že budú štyria ako doteraz. Z regiónov prišiel návrh, aby podpredsedníčkou bola bývalá europoslankyňa Zita Pleštinská. Doterajší podpredsedovia Ivan Mikloš a Milan Hort už kandidovať nebudú. Iveta Radičová, ktorá bola tiež podpredsedníčkou, už nie je členkou strany.

Okrem podpredsedov delegáti zvolia na návrh nového predsedu generálneho sekretára SDKÚ-DS, členov súdu a revíznej komisie. Schváliť majú aj generálnu líniu na roky 2012 – 2016.

Stranícky Kongres SDKÚ-DS sa koná v čase semifinálového duelu medzi Slovenskom a Českom na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách. Rokovanie však pre zápas neprerušia.

Záver kongresu je predbežne naplánovaný na 19:15. Zamestnanci straníckej centrály však v piatok zabezpečovali podmienky na to, aby záujemcovia mohli sledovať aj hokejový zápas. Rovnakú výhodu budú mať aj novinári v presscentre.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM