Webnoviny - Svet

SDKÚ verí stále menej ľudí, do parlamentu by sa nedostali

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Ak by sa parlamentné voľby konali najbližší víkend, poslanci za SDKÚ-DS by v parlamentných laviciach už nesedeli.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis, ktorá ho exkluzívne pre televíziu TA3 vykonala v dňoch 5. až 10. mája na vzorke 1478 respondentov starších ako 18 rokov.

Podľa prieskumu by SDKÚ-DS volilo 4,8 percenta respondentov, čo by ju nechalo tesne pred bránami parlamentu.

Najsilnejšou stranou by bol Smer-SD, ktorý by volilo 46,9 percenta respondentov a disponoval by ústavnou väčšinou s počtom 92 poslancov. Hneď za Smerom-SD by skončili matovičovci, ktorých by volilo 9,5 percenta opýtaných, v Národnej rade SR by teda sedelo 19 poslancov za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

V zákonodarnom zbore by malo zástupcov aj KDH, tých by volilo 8,3 percenta opýtaných. Za nimi by nasledoval Most-Híd so 6,4 percentnou podporou a posednou parlamentnou stranou by bola strana Sloboda a Solidarita so ziskom 5,2 percenta.

Rovnaké skóre ako SDKÚ-DS by mala aj Slovenská národná strana (SNS), ktorú by rovnako volilo 4,8 respondentov. Viac ako jedno percento hlasov by získalo ešte SMK, či Ľudová strana – Naše Slovensko.

Druhou najdôveryhodnejšou političkou je Iveta Radičová

Bývalú premiérku Ivetu Radičovú považujú podľa prieskumu agentúry Polis aj po jej odchode z politiky za druhú najdôveryhodnejšiu političku.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry, ktorý uskutočnila exkluzívne pre televíziu TA3 v dňoch 5. až 10. mája na vzorke 1478 respondentov starších ako 18 rokov. Radičovú podporilo 14,1 percenta opýtaných.

Respondenti najviac dôverujú súčasnému premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého za najdôveryhodnej­šieho označilo 32,7 percenta respondentov. Trojku uzatvára prezident Ivan Gašparovič, s 13,3 percenta hlasov.

Medzi najdôveryhodnejších patrí aj Robert Kaliňák (8,4 percenta), Béla Bugár (6,9), Daniel Lipšic (5,4) či Ján Figeľ (3,2 percenta). Prvú desiatku uzatvárajú Igor Matovič (3,1 percenta), Ivan Mikloš (2,3) a Pavol Hrušovský (2,2). Richarda Sulíka považujú za dôveryhodného rovné dve percentá opýtaných.

Ani jednému politikovi z opýtaných neverí 35 percent respondentov a možnosť „iní“ označilo 7,4 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 5,1 percenta telefonicky oslovených respondentov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM