Webnoviny - Svet

SE nakúpia pre mochovecké bloky káble od Čechov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) bude participovať ďalšia česká spoločnosť. Firma Kabelovna Kabex, a.s. dodá pre Slovenské elektrárne, a.s. (SE), ktoré v súčasnosti dostavujú nové mochovecké bloky, špeciálne káble. Český podnik zinkasuje za dodávku a montáž rôznych druhov káblov viac ako 1,6 mil. eur, elektrárne pritom pri vyhlásení tendra predpokladali, že na káble minú ešte o takmer 150 tis. eur viac. Vyplýva to zo zverejnených informácií.

Dostavba Mochoviec, ktorá si vyžiada zhruba 2,8 mld. eur, pokračuje podľa vrcholných predstaviteľov Slovenských elektrární podľa plánu. Tretí blok by tak mali elektrárne uviesť do prevádzky koncom roka 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. V súčasnosti na dostavbe blokov pracuje vyše 100 spoločností a približne 2 tisíc zamestnancov, počas vrcholiacich prác sa počet pracovníkov zvýši na 4 tisíc. Po ukončení dostavby by malo nájsť na treťom a štvrtom bloku prácu 250 vysokokva­lifikovaných odborníkov. Po dokončení týchto jadrových blokov, všetky štyri mochovecké bloky pokryjú 45 % spotreby elektrickej energie na Slovensku. Celkový výkon tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by mal byť 942 megawattov.

Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM