Webnoviny - Svet

SE predali elektrinu o 2,9 eura za MWh lacnejšie

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Igor SvítokBRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Slovenské elektrárne, a.s. (SE) predali distribučným spoločnostiam elektrinu na budúci rok o 2,9 eura za megawatthodinu lacnejšie ako v minulom roku. Slovenské elektrárne vychádzajú pri stanovovaní veľkoobchodnej ceny elektriny z vývoja na trhu a za posledné dva roky znížili cenu o približne 20 % zo 79,2 eura za megawatthodinu na 57,9 eura za megawatthodinu. “Tento vývoj spolu s úsilím Slovenských elektrární zvýšiť svoju efektívnosť, vytvoril potrebné podmienky na to, aby Slovenské elektrárne mohli ústretovo reagovať na požiadavky zainteresovaných strán zabezpečiť stabilitu cien v období krízy,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.

Slovenské elektrárne podľa vyjadrenia hovorkyne očakávajú, že aj ostatní prevádzkovatelia ako napríklad distribučné spoločnosti prispejú k snahe nezvýšiť v budúcom roku cenu elektriny pre domácnosti a malé a stredné podniky. “Naša časť na výške koncovej ceny elektriny pre domácnosti a malé podniky klesá,“ dodala Burdová. Koncová cena elektriny pre veľkých odberateľov sa stanovuje na voľnom trhu. “Slovenské elektrárne predpokladajú, že ani pre tento segment nebude cena výrazne navýšená,“ konštatovala Burdová.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila návrh nariadenia, podľa ktorého odberatelia elektrickej energie v budúcom roku odvedú na likvidáciu jadra z každej odobratej megawatthodiny 3 eurá namiesto v súčasnosti stanovených 2,94 eura. To znamená, že sa zákazníkom zvýši cena elektriny o 0,003 eura za kilowatthodinu. “Pri predpoklade, že sa výrazne nezmenia ostatné položky, ako napríklad distribučné poplatky či systémové náklady, odvod domácnosti ani malé podniky nepocítia,“ konštatovala Burdová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM