Webnoviny - Svet

SE uzavreli na dostavbu Mochoviec zmluvy za 2 mld.

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Martin Havran MOCHOVCE 29. marca (WEBNOVINY) – Pre dostavbu 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce uzavreli Slovenské elektrárne, a.s. (SE) zhruba 70 % potrebných zmlúv za približne 2 mld. eur. „Z toho približne 58 % z objemu doteraz uzavretých zmlúv predstavujú zmluvy uzavreté so slovenskými spoločnosťami,“ povedal na pondelňajšej tlačovej besede generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini. Projekt dostavby atómovej elektrárne si vyžiada celkovo zhruba 2,775 mld. eur. V súčasnosti na dostavbe Mochoviec pracuje približne 1 800 ľudí. Podľa Ruzziniho dostavba elektrárne pokračuje podľa stanoveného harmonogramu. „Práce sú v súlade s časovým harmonogramom, ktorý bude dodržaný,“ dodal Ruzzini.

S tempom dostavby Mochoviec je spokojný aj premiér Robert Fico. „Musím konštatovať obrovský pokrok, pokiaľ ide o plnenie prác a harmonogramu na dostavbe Mochoviec. Dôležité pre mňa je, že sa plní harmonogram nástupu pracovníkov na túto stavbu,“ povedal premiér po kontrolnej návšteve v jadrovej elektrárne. Podľa predsedu vlády v priebehu tohto roka by malo nájsť v Mochovciach prácu zhruba 4 tis. pracovníkov.

Premiér navrhol Slovenským elektrárňam, v ktorých 66-percentný balík akcií vlastní talianska skupina Enel, aby pred voľbami spoločne vypracovali a následne schválili situačnú správu o dostavbe atómovej elektrárne. „Túto správu by sme potom mohli odovzdať novej exekutívnej moci, ktorá nastúpi po júnových parlamentných voľbách,“ dodal Fico. „Sme pripravení vypracovať štúdiu a následne ju odovzdať novej vláde,“ dodal riaditeľ medzinárodnej divízie skupiny Enel Carlo Tamburi.

Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne by mali prifázovať tretí blok Mochoviec v jeseni 2012 a štvrtý blok v roku 2013. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to so spoločnosťami Škoda Jadrové strojírenství (JS), Atomstrojexport, VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

SITA

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie