Webnoviny - Svet

Sedmička hráčov môže rozšíriť Triple Gold Club

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA, APVANCOUVER 22. januára (WEBNOVINY) – Sedem hokejistov môže na zimných olympijských hrách vo Vancouveri rozšíriť Triple Gold Club, v ktorom sú zlatí medailisti z majstrovstiev sveta a ZOH a víťazi Stanleyho pohára. Zlatú trojkorunu doteraz získalo 22 hokejistov. Z nich sedmička bude hrať aj priamo vo Vancouveri (Peter Forsberg, Nicklas Lidström, Niklas Kronwall, Henrik Zetterberg, Scott Niedermayer, Chris Pronger, Jaromír Jágr). Do elitného klubu môžu na ZOH pribudnúť aj Slovák Miroslav Šatan, Rusi Sergej Fiodorov a Iľja Bryzgalov, Česi Pavel Kubina a Josef Vašíček, Kanaďan Eric Staal a Fín Jere Lehtinen.

Z 276 hokejistov, ktorí figurujú na terajších súpiskách pre ZOH 2010, vyhralo iba jednu z troch hlavných trofejí 72. Na majstrovstvách sveta sa z nich tešilo 52 hráčov, v Stanleyho pohári 28 a len sedem má na svojom konte len olympijský titul.

Ako informuje internetová stránka IIHF, najmladším hráčom na súpiskách je Švajčiar Roman Josi, ktorý bude mať dvadsať rokov až v lete. Najstaršími sú štyridsiatnici Sergejs Naumovs a Sergej Fiodorov. Lotyš Naumovs je o šesť mesiacov starší. Deviatka hokejistov, vrátane Slovákov Michala Handzuša, Rastislava Staňu a Žigmunda Pálffyho, hrala už v minulosti na ZOH, ale nepredstavila sa v Turíne 2006. Nór Tommy Jakobsen hral naposledy na ZOH pred šestnástimi rokmi v Lillehammeri 1994. Až päť hokejistov – Sergej Fiodorov (Rus.), Jaromír Jágr (ČR), Nicklas Lidström (Švéd.), Žigmund Pálffy (SR) a Teemu Selänne (Fín.) hralo už na Kanadskom pohári 1991. Až trinásť hokejistov bude reprezentovať inú krajinu ako tú, v ktorej sa narodili. Medzi nimi je aj syn slovenskej legendy Petra Šťastného Paul, ktorý sa narodil v Kanade, ale hrať bude za USA.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM