Webnoviny - Svet

Šéf ECB požaduje väčšie právomoci pre inštitúcie eurozóny

WEBNOVINY.SK

BERLÍN 25. októbra (WEBNOVINY) – Inštitúcie eurozóny by mali mať právo výraznejšie zasahovať do hospodárskych politík krajín 17-členného bloku, ktoré budú mať problémy s plnením cieľov. Povedal to odchádzajúci prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet.

Vo svojom poslednom plánovanom prejave tak vyzýva na hlbšiu ekonomickú integráciu, ktorá by znamenala obmedzenie národnej suverenity. Tvrdí, že štáty eurozóny by mali právo skúmať všetky aspekty hospodárskej politiky ktoréhokoľvek iného štátu bloku. „Pre krajiny, ktoré stratia prístup k trhom, je súčasný prístup poskytnutia pomoci výmenou za prísne opatrenia uspokojivý,“ povedal Trichet s odvolaním sa na mimoriadne záchranné balíky od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), ktoré zatiaľ dostalo Grécko, Írsko a Portugalsko.

Trichet vo svojom prejave prezentoval návrh, ako si v budúcnosti poradiť s krajinou, ktorá opakovane neplní svoje ekonomické ciele. „V rámci tejto etapy by inštitúcie eurozóny, ako sme my (ECB), získali oveľa vyššiu a autoritatívnejšiu úlohu pri zostavovaní ekonomickej politiky danej krajiny,“ uviedol a dodal, že zavedenie tejto myšlienky by si však vyžadovalo zmeny v zmluve o EÚ.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM