Webnoviny - Svet

Šéfa NBÚ preverí parlamentný výbor

WEBNOVINY.SK

Predseda parlamentu a SaS Richard SulíkFoto: Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Predseda Národnej rady SR a SaS Richard Sulík požiada osobitný parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ, aby skonštatoval, či jeho šéf František Blanárik je vo svojej funkcii protizákonne alebo nie.

Ak dospeje k názoru, že je tam protizákonne, bude Sulík konať. „Budem konať, resp. budem iniciovať takéto konanie, lebo, ako je známe, na návrh na odvolanie je potrebných 30 podpisov,“ uviedol dnes pred novinármi. Reagoval tak na informáciu denníka Sme, že Blanárik údajne za komunizmu udával vojenskej kontrarozviedke kamarátov a už pred dvoma rokmi opozícia vyzvala vtedajšieho premiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica, aby ho okamžite odvolal z funkcie.

Radičová o tom vedela

Ako Sulík povedal, prekáža mu, že Blanárik spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou a nikdy by sa podľa neho nestal členom SaS. Napriek tomu si nemyslí, „že teraz my by sme mali dôjsť a všade pozrieť, kto má záznam, lebo netvárme sa, že je jediný. Funkcií v štátnej správe sú tisíce a tých ľudí sa tam nájde niekoľko.“ Predseda NR SR sa po parlamentných voľbách s Blanárikom stretol a povedal mu, že z vlastnej iniciatívy nebude okamžite konať, pokiaľ on si bude svoju robotu vykonávať riadne.

„Teda pokiaľ nebudú pri previerkach prieťahy alebo pokiaľ nebudú dané previerky v rozpore so zákonom a podobne,“ priblížil. Ako podotkol, za osem mesiacov nezachytil, že by Blanárik niečo porušil. Ak by tak urobil, Sulík by už konal. Dodal, že o tom informoval aj premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), ktorá s tým nemala problém. Post šéfa NBÚ pripadol po minuloročných parlamentných voľbách podľa koaličnej dohody SaS. Sulík si pri zakladaní strany potrpel na to, že sú strana bez komunistov a eštebákov. Blanárika vníma ako dobrého odborníka. Šéfovi NBÚ sa končí funkčné obdobie v roku 2013.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM