Webnoviny - Svet

Šefčovič verí, že mu kauza nenaštrbila povesť

WEBNOVINY.SK

Šefčovič Foto: SITA

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) – Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič považuje kauzu, ktorá súvisí s jeho protirómskymi výrokmi, za uzavretú. Verí, že jeho povesť nenaštrbila. V rozhovore pre SITA povedal, že poslancov, ktorí mu jeho údajný výrok pripomenuli počas pondelkového vypočúvania, presvedčil. Myslí, že vysvetlenia boli postačujúce. Odmenou pre neho bolo, že Ústavný výbor Európskeho parlamentu ho odporučil na post podpredsedu Európskej komisie (EK).

Šefčovič bude jedným zo siedmich podpredsedov EK, zodpovedať tiež bude za medziinštituci­onálne vzťahy a administratívne záležitosti. Pri vypočúvaní čelil otázkam v súvislosti s jeho údajnými protirómskymi výrokmi, keď pôsobil ako veľvyslanec našej krajiny pri EÚ. Rómov údajne obvinil zo zneužívania slovenského sociálneho systému. Ministerstvo zahraničných vecí obvinenia odmietlo, postavila sa za neho aj vláda a premiér Robert Fico.

Diplomat potvrdil, že uplynulé dni boli pre neho náročné. Očakáva, že funkcie sa zrejme ujme 9. februára, keď bude o novej komisii rozhodovať europarlament. Priorít má viac. Základ tvorí uvedenie do života Lisabonskej zmluvy. Ďalšiu vidí vo vybudovaní intenzívnejšej komunikácie vo vzťahu k národným parlamentom a chce „pokračovať v procese tvorby európskej služby pre vonkajšiu činnosť a tvorby registra lobistov,“ uviedol pre SITA Šefčovič.

Na Slovensko chce komisár chodiť v prípade úspešného zavŕšenia nominačného procesu pravidelne. „Vyplýva mi to z mandátu,“ uviedol. Pripomenul, že jedným z jeho cieľov bude vybudovať sieť aktívnych kontaktov s národnými parlamentmi. Do svojho tímu si berie niekoľko kolegov z ministerstva zahraničných vecí a z bývalého pôsobiska na veľvyslanectve. Sídliť bude v hlavnej budove EK – Berlaymonte, jeho plat sa bude pohybovať okolo 22-tisíc eur mesačne.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM