Webnoviny - Svet

Šéfovia siedmich krajov protestujú proti demagógii Mikloša

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. októbra (WEBNOVINY) – Predsedovia Banskobystrického, Žilinského, Košického, Trnavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Prešovského samosprávneho kraja dôrazne protestujú proti – podľa nich – demagógii, ktorej sa dopustil podpredseda vlády Ivan Mikloš.

„V otvorenom liste, ktorý adresoval predstaviteľom samospráv, chýba to najpodstatnejšie – otvorenosť,“ uviedli v stanovisku, ktoré poskytol hovorca BBSK Peter Hajnala.

Myslia otvorenosť v tom, aby priznal, že každoročne pribúdajú samosprávam nové kompetencie, avšak nie so zodpovedajúcim objemom financií, čo je podľa predsedov spomenutých krajov v príkrom rozpore s Európskou chartou samosprávy.

V liste podľa nich chýba otvorenosť aj v tom, že „takýmto návrhom vláda berie samospráve podstatnú časť výnosov a presúva ju v prospech štátu“.

Fakty hovoria jasnou rečou

Fakty, ktoré minister otvorene nepriznal, hovoria podľa nich jasnou rečou. Najprv boli 26. júla zástupcovia krajov na prerokovaní východísk rozpočtu verejnej správy na roky 2012–14 na ministerstve financií a dostali písomnú informáciu, že na rok 2012 budú mať samosprávne kraje podiel na daniach 472 miliónov eur bez akejkoľvek zmienky o pripravovanom zákone.

Už o necelé tri týždne 11. augusta boli zástupcovia samosprávy na MF SR, kde im oznámili, že je pripravený nový zákon o rozpočtovom určení výnosu niektorých daní územnej samospráve. „Minister Mikloš za 16 dní pripravil zákon, ktorého dôsledky budú znášať všetky obce, mestá a kraje na Slovensku. Berie mestám, obciam a samosprávnym krajom 250 miliónov,“ vyhlásili predsedovia siedmich krajov.

„Ide o nesystémový a dehonestujúci zásah do podstaty miestnej demokracie, ktorú tvoria práve samosprávy“. Predsedovia samosprávnych krajov vyzývajú ministra na odbornú diskusiu o tak závažnom zákone, ktorý nemôže vzniknúť bez akýchkoľvek posúdení dopadov na obyvateľov. V pripomienkovom konaní bolo vznesených 39 zásadných pripomienok. MF SR 31 z nich neakceptovalo.

Ivan Miklošov chce šetriť verejné financie

V otvorenom liste predstaviteľom samospráv Mikloš napísal, že „ak nechceme, aby Slovensko kráčalo gréckou cestou, musia v týchto ťažkých časoch šetriť všetky súčasti verejných financií, centrálna vláda aj samosprávy“.

List bol reakciou na to, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) jednoznačne odmietlo vládou zamýšľané zavedenie financovania samospráv cez tzv. daňový mix. ZMOS, ktorý zastupuje vyše 96 percent obcí chce, aby zostal zachovaný súčasný model financovania, naviazaný na jednu daň – daň z príjmu fyzických osôb, ktorej výnos je korektným spôsobom rozdeľovaný medzi mestá, obce a vyššie územné celky.

V roku 2012 dostanú samosprávy o tri percentá eur viac ako v tomto roku

Mikloš však oponuje, že nové parametre sú nastavené tak, že v roku 2012 dostanú samosprávy o tri percentá eur viac ako v tomto roku. „Mení sa spôsob výpočtu daňových príjmov, celkom jednoznačne sa však nič nemení na podstate systému fiškálnej decentralizácie,“ argumentuje minister financií. Podľa jeho slov aj po pripravovanej zmene bude každý mesiac na účet jednotlivých obcí, miest a VÚC prichádzať okolo 18. dňa v mesiaci balík peňazí, ktorý budú môcť samosprávy využívať na základe rovnakých pravidiel ako dnes.

Mikloš chápe, že samosprávy chcú viac peňazí. „V dnešnej situácii, v čase obrovskej neistoty v súvislosti s ekonomickým vývojom v celom svete, v čase hroziacej hospodárskej recesie, však považujem trojpercentný medziročný rast za primeraný,“ doplnil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM