Webnoviny - Svet

Semifinále Alžírskom - Egypt bude malou vojnou

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP

BENGUELA 26. januára (WEBNOVINY) – Semifinálové stretnutie XXVII. ročníka Afrického pohára národov v Angole medzi Alžírskom a Egyptom bude mať zvláštny a špecifický náboj. Práve tieto dve krajiny sa v novembri minulého roka stretli v dodatkovom zápase africkej časti kvalifikácie o postup na tohtoročné majstrovstvá sveta do JAR. Ich vzájomný súboj sprevádzalo množstvo konfliktov a nervozity. Na neutrálnej pôde v Sudáne sa napokon tešili Alžírčania po najtesnejšom víťazstve 1:0 a po dlhých 24 rokoch si vybojovali miestenky na svetový šampionát.

Egypt teraz túži po odvete. Útočník „faraónov“ Mohamed Zidan po úspešnom pondelňajšom štvrťfinále proti Kamerunu (3:1 po predĺžení) vyhlásil, že semifinálový duel proti Alžírsku bude doslova vojnou. Egypťania chcú dokázať, že novembrová prehra bola ojedinelou a na MS si zaslúžili postúpiť oni a nie ich severoafrický rival. „Vo štvrtok to bude otázka života a smrti. Pre obe strany bude tento duel malou vojnou,“ vyhlásil legionár z nemeckej Borussie Dortmund Mohamed Zidan a pokračoval: „Ak sa nám podarí zdolať Alžírsko a postúpiť do finále, budeme môcť s hrdosťou sledovať majstrovstvá sveta. Budeme totiž vedieť, že sme si zaslúžili postúpiť na šampionát. My sme úradujúci šampióni Afrického pohára národov a sme určite lepší ako oni. Vo štvrtok to budú môcť všetci vidieť.“

Egypt má šancu siahnuť už na rekordné siedme víťazstvo na majstrovstvách „čierneho kontinentu“, predtým futbalisti od rieky Níl dominovali v rokoch 1957, 1959, 1986, 1998, 2006 a 2008. V druhom semifinále na seba narazia Ghana a Nigéria.

Program stretnutí semifinále Afrického pohára národov 2010 vo futbale: Štvrtok 28. januára: Ghana – Nigéria (17.00 h, Luanda), Alžírsko – Egypt (20.30, Benguela)

SITA, AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM